Za hromadné nábory do ČSSD má pykat první funkcionář

Martina Machová Martina Machová
5. 11. 2010 18:12
Sociální demokracie se snaží očistit od velrybářských praktik
Jan Szántó by měl podel straníků pykat za nábory na Litoměřicku
Jan Szántó by měl podel straníků pykat za nábory na Litoměřicku | Foto: Jan Langer

Praha, Litoměřice - Sociální demokraté pokračují v očistě od černých duší, tedy účelově nabíraných straníků.

Na Litoměřicku skončilo ve straně po kontrole členské základny 200 lidí, přes 41 procent ze všech sociálních demokratů v  okrese. Nyní strana uvažuje, že se zbaví i těch, co nábory organizovali. Trest čeká i funkcionáře.

"Není možné, aby za to nikdo nenesl odpovědnost. Nejčastěji se hovoří o jménu Jan Szántó, předsedovi okresního výkonného výboru. Kontrolní komise se ale konkrétními jmény ještě nezabývala," řekl Aktuálně.cz  zdroj obeznámený s výsledky šetření, které socialisté v severních Čechách provedli.

Ústřední kontrolní komise se sejde v pátek večer.

Podle informací Aktuálně.cz zde návrh na Szántóvo vyloučení pravděpodobně padne.

Konečný verdikt ale leží na ústředním výkonném výboru.

Ten se sejde v sobotu, o osudu Szánta ale tento rozhodovat zřejmě ještě nebude a odloží rozhodnutí až na další své setkání, které bude před sjezdem. Pokud by byl Szántó skutečně vyloučen, mohl by se odvolat právě ke sjezdu.

Jan Szántó během pátku nebral svůj mobilní telefon. Není tak ani zřejmé, jestli o úvahách o svém vyloučení ví.

Do ČSSD za 300 korun

Jan Szántó v současnosti působí jako předseda okresního výkonného výboru ČSSD v Litoměřicích, jako člen sedí i ve vedení přímo litoměřické místní buňky, která v červnu letošního roku zažila atak takzvaných velrybářů. Právě na základě zpráv z členské schůze poslal Lidový dům do severních Čech kontrolu.

Pojmenování velrybář se vžilo pro organizátory účelových náborů straníků, kteří se sami o politiku nezajímají a mocní ve straně je používají jen jako hlasovací mašiny pro prosazování vlastních zájmů.

Deník Aktuálně.cz se jednání straníků v Litoměřicích účastnil a vše popsal v podrobné reportáži. Adepti pro vstup do strany popisovali, že jim je slíbená odměna 300 korun či zaplacení soukromé párty.

Vše se odehrávalo za asistence sociálně demokratického aktivisty Tomáše Horáčka, který se stal v posledních měsících symbolem účelových náborů v severních Čechách. Sám, ač již ne člen sociální demokracie, před restaurací čekatele na členství koordinoval, přičemž v ruce svíral štos vyplněných přihlášek do ČSSD.

Jméno Szántó figuruje i na záznamu, který letos v září zveřejnil deník Aktuálně.cz. Straníci, kteří nesouhlasili s účelovými nábory za úplatu, se rozhodli zaznamenat jako důkaz těchto praktik schůzku s náborářem.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy