VZP šetří, pro bohaté klienty si ale peníze našla

Petr Holub
20. 11. 2011 12:00
V Brně vznikla nová nemocnice, která se zaměřuje na bohatou klientelu.
Recepce v luxusní SurGal Clinic v Brně
Recepce v luxusní SurGal Clinic v Brně | Foto: www.surgalclinic.cz

Brno - V Brně vznikla nová nemocnice, která se zaměřuje na bohatou klientelu. 

SurGal Clinic nabízí péči v kategorii Grand Class, kde si mohou pacienti připlatit za pokoje s komfortem pětihvězdičkového hotelu a za osobního asistenta.

Před měsícem ji slavnostně otevřel prezident Václav Klaus a zdravotní pojišťovny včetně největší VZP přislíbily na financování péče pro bohaté klienty stovky milionů, přestože jinak šetří a nutí nemocnice snižovat v příštím roce počet lůžek.

Bez důvodu

Nemocnice u parku Lužánky nabízí veškeré chirurgické služby, včetně operací cév, plastik, ortopedie a traumatologie. Bude mít vlastní laboratoře, magnetickou rezonanci a CT.

Pacientům nabízí 70 nadstandardních jednolůžkových pokojů, v dalších pětadvaceti pokojích je umístěno 130 lůžek. Dvanáct lůžek nabídne jednotka intenzivní péče a dvacet oddělení dlouhodobé intenzivní péče.

Brno má po Praze nejvíc nemocnic, VZP přesto nezdůvodnila potřebnost nové kapacity.

Prezident Václav Klaus osobně otevřel SurGal Clinic v Brně
Prezident Václav Klaus osobně otevřel SurGal Clinic v Brně | Foto: www.surgalclinic.cz

„Vybudované kapacity nejsou nové, SurGal Clinic vznikla restrukturalizací nemocnice Delta, která byla naším dlouholetým smluvním partnerem," vysvětluje pouze mluvčí pojišťovny Vladimír Rod.

Nemocnici Delta loni pojišťovna vyplatila 51 milionů, Rod však neuvedl, kolik VZP platí letos a jak se platby změní v příštím roce, když bude celá nemocnice po rekonstrukci a výstavbě nových pavilonů. „Pro letošní rok platí pro SurGal Clinic jako pro všechny ostatní nemocnice úhradová vyhláška, která definuje způsob a objem úhrady," odmítl konkrétní odpověď.

Připustil pouze, že se platby v příštím roce o něco zvýší, protože SurGal převezme menší nemocnici BMI Chirurgie. Té pojišťovna ročně platila 7 milionů.

Šedesát milionů nebo půl miliardy

V rozporu s oficiálními stránkami nemocnice tvrdí, že pojišťovna zaplatí pouze 76 lůžek.

„Šedesát milionů by na provoz nemocnice s takovým vybavením nestačilo," upozorňuje ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Odhaduje, že provoz SurGal Clinic s 230 lůžky, velkými diagnostickými přístroji, laboratořemi a šesti operačními sály bude stejně drahý jako ve velké okresní nemocnici. Tyto ústavy inkasují od pojišťoven ročně 300-600 milionů, od samotné VZP 200-400 milionů.

Fialův odhad bude blíže realitě roku 2012, než Rodovy údaje z loňska. Svědčí o tom fakt, že například za dvousměnný provoz magnetické rezonance může nemocnice ročně účtovat pojišťovnám 40 milionů.

Střet zájmů náměstka Gála

Pojišťovny přitom uzavřely smlouvu s nemocnicí, která má anonymního vlastníka.

V obchodním rejstříku je za majitele SurGal Clinic označena Fio Banka, která se ovšem nehlásí k tomu, že ji provozuje. Do letošního března klinika patřila společnosti Guantos, která má akcie na doručitele a kterou před čtyřmi lety zakládal právník Milan Vašíček z kyperské firmy V.F.H. Company Services Ltd.

V obchodním rejstříku už nestojí, jestli se Kypřané ke Guantosu hlásí dodnes.

Malou nemocnici BMI Chirurgie, kterou SurGal Clinic v příštím roce pohltí, vlastní tři brněnští lékaři. Jedním z nich je Petr Gál, který poslední dva roky řídil představenstvo společnosti Guantos.

Vyhlášený brněnský chirurg Gál propůjčil klinice své jméno, i když tak upozornil na vlastní střet zájmů. Pracuje totiž jako náměstek Fakultní nemocnice Brno a v této pozici může posílat výnosné pacienty do soukromého ústavu, s nímž má velmi úzké vztahy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy