Vyznamenání pro Kaddáfího

Tereza Šídlová
27. 10. 2011 16:40
Nositelem nejvyšších ocenění byl i Benito Mussolini
Muammar Kaddáfí a Gustáv Husák na snímku z roku 1978.
Muammar Kaddáfí a Gustáv Husák na snímku z roku 1978. | Foto: ČTK

Mezi nositeli českého, respektive československého vyznamenání ,se vyskytují z dnešního pohledu až bizarní jména.
Jde samozřejmě o dědictví minulého režimu.

Řád Bílého lva s řádovým řetězem, který se uděluje pouze hlavám státu, tak má například i dnes už mrtvý libyjský diktátor Muammar Kaddáfí. Vyznamenání tomuto kamarádovi československých komunistů na Pražském hradě předal v roce 1978 tehdejší prezident ČSSR Gustáv Husák.

Jeho dalším nositelem z dob minulých je podle internetové encyklopedie Wikipedia například i italský fašistický vůdce Benito Mussolini, který jej získal v roce 1926. Ten byl před svou politickou kariérou novinář a ve svých článcích propagoval vznik tehdejších československých legií.

V Itálii navíc vznikl spolek, který podporoval nezávislost Československa, a Mussolini byl za první světové války jeho členem.

Československé vyznamenání dostali i kubánský doktátor Fidel Castro či sovětský vůdce Leonid Brežněv.

Demokratická Česká republika toto vyznamenání udělila například britské královně Alžbětě II., americkým prezidentům Billu Clintonovi a Georgi Bushovi staršímu.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy