Vyvlastnění pozemků pro stavbu dálnice D11 bylo zákonné, potvrdil odvolací soud

ČTK ČTK
12. 11. 2015 10:17
Vyvlastnění pozemků pro stavbu dálnice D11 bylo zákonné. Potvrdil to Vrchní soud v Praze, který zamítl žalobu Lubomíra Bažanta a jeho sestry. Sourozenci požadovali zrušení vyvlastnění zhruba 3500 metrů čtverečních nedaleko Praskačky na Královéhradecku, se státem chtěli jednat o prodeji za vyšší cenu. Spor trval deset let, rozsudek je pravomocný.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Odvolací Vrchní soud v Praze potvrdil zamítnutí žaloby Lubomíra Bažanta a jeho sestry, kteří protestovali proti vyvlastnění svých pozemků pro stavbu dálnice D11. Sourozenci požadovali zrušení vyvlastnění zhruba 3500 metrů čtverečních nedaleko Praskačky na Královéhradecku, se státem chtěli jednat o prodeji za vyšší cenu. Spor trval deset let, rozsudek je pravomocný.

"Skutkové i právní závěry soudu prvního stupně jsou správné. Zabýval se věcí velice podrobně a jeho rozhodnutí je zpracováno vyčerpávajícím způsobem," konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Švehla.

Stát Bažantovi nabídl odkup pozemků za 63 korun za metr čtvereční, on však požadoval vyšší cenu. V minulosti uvedl, že byli se sestrou ochotni pozemky prodat za 200 korun za metr čtvereční. Když cenu nabídnutou státem nechtěl akceptovat, následovalo vyvlastnění.

Podle soudů rozhodly správní orgány ohledně vyvlastnění správně, protože šlo o postup ve veřejném zájmu pro veřejně prospěšnou stavbu dálnice a podmínky pro vyvlastnění byly splněny. "Danou problematiku je třeba posuzovat podle předpisů platných v tehdejší době," upozornil Švehla.

Rozhodnutí o vyvlastnění vydala radnice v Lázních Bohdaneč. V roce 2005 nabylo právní moci poté, co Krajský úřad Pardubického kraje zamítl Bažantovu stížnost. Bažant se následně obrátil s žalobou na královéhradecký soud, který ji zamítl.

Bažant a jeho sestra se současně druhou žalobou domáhají vyšší náhrady za vyvlastnění. Řízení je v současné době přerušeno, královéhradecký soud čekal na výsledek prvního sporu.

 

Právě se děje

Další zprávy