Vyvlastnění pozemků pro stavbu dálnice D11 bylo zákonné, potvrdil odvolací soud

ČTK ČTK
12. 11. 2015 10:17
Vyvlastnění pozemků pro stavbu dálnice D11 bylo zákonné. Potvrdil to Vrchní soud v Praze, který zamítl žalobu Lubomíra Bažanta a jeho sestry. Sourozenci požadovali zrušení vyvlastnění zhruba 3500 metrů čtverečních nedaleko Praskačky na Královéhradecku, se státem chtěli jednat o prodeji za vyšší cenu. Spor trval deset let, rozsudek je pravomocný.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Odvolací Vrchní soud v Praze potvrdil zamítnutí žaloby Lubomíra Bažanta a jeho sestry, kteří protestovali proti vyvlastnění svých pozemků pro stavbu dálnice D11. Sourozenci požadovali zrušení vyvlastnění zhruba 3500 metrů čtverečních nedaleko Praskačky na Královéhradecku, se státem chtěli jednat o prodeji za vyšší cenu. Spor trval deset let, rozsudek je pravomocný.

"Skutkové i právní závěry soudu prvního stupně jsou správné. Zabýval se věcí velice podrobně a jeho rozhodnutí je zpracováno vyčerpávajícím způsobem," konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Švehla.

Stát Bažantovi nabídl odkup pozemků za 63 korun za metr čtvereční, on však požadoval vyšší cenu. V minulosti uvedl, že byli se sestrou ochotni pozemky prodat za 200 korun za metr čtvereční. Když cenu nabídnutou státem nechtěl akceptovat, následovalo vyvlastnění.

Podle soudů rozhodly správní orgány ohledně vyvlastnění správně, protože šlo o postup ve veřejném zájmu pro veřejně prospěšnou stavbu dálnice a podmínky pro vyvlastnění byly splněny. "Danou problematiku je třeba posuzovat podle předpisů platných v tehdejší době," upozornil Švehla.

Rozhodnutí o vyvlastnění vydala radnice v Lázních Bohdaneč. V roce 2005 nabylo právní moci poté, co Krajský úřad Pardubického kraje zamítl Bažantovu stížnost. Bažant se následně obrátil s žalobou na královéhradecký soud, který ji zamítl.

Bažant a jeho sestra se současně druhou žalobou domáhají vyšší náhrady za vyvlastnění. Řízení je v současné době přerušeno, královéhradecký soud čekal na výsledek prvního sporu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy