Vysoké školy zvažují online výuku kvůli drahým energiím, čekají čtyřnásobné náklady

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 8. 2022 18:31
Vysoké školy zvažují kvůli drahým energiím možnost přejít v nadcházející zimě na výuku na dálku. Jejich náklady na energie se podle současného vývoje cen v příštím roce zvednou proti loňsku z 1,5 miliardy korun přibližně na osm miliard, sdělil předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil. Podle něj školy nebudou schopny bez pomoci státu rostoucí ceny za energie zaplatit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Rok 2023 bude kritický, protože valná většina vysokých škol má nasmlouvané energie do konce roku 2022, ale zaplatit energie za rok 2023 při současném vývoji cen je mimo možnosti vysokých škol bez toho, aby jim stát pomohl," uvedl Pospíšil.

"Pan Bareš je v jednání se zástupci vlády, jestli by stát mohl na příští rok poskytnout třeba nějakou speciální dotaci na nárůsty energií na vysokých školách," dodal Pospíšil. Kolik peněz navíc by školám pomohlo, neupřesnil. Bude podle něj záležet i na dalším vývoji cen. Jasno by mělo být do konce září, míní.

Rada a konference rektorů podle Pospíšila teď zároveň připravují krizové scénáře pro případnou úpravu zimního semestru. "Vážně se zvažuje, že by se upravil konec zimního semestru a v zimě se třeba přešlo na online výuku s tím, že by se pak prezenční výuka doháněla v létě, takže by nekončil semestr na začátku června, ale končil by třeba až v červenci," řekl. Tímto opatřením by se podle jeho odhadu mohlo za energie ušetřit možná deset procent peněz.

Náklady na energie podle něj činily v letech 2019 až 2021 každoročně kolem 1,5 miliardy korun. "Letos jsou zhruba o miliardu vyšší," vypočetl. "V roce 2023 se předpokládaly náklady ve vývoji cen z dubna a května 3,5 miliardy korun, na přelomu července a srpna se odhad podle aktuálních cen zvýšil na sedm miliard a nyní dosahuje už osmi miliard," popsal další vývoj.

Například Masarykova univerzita, kterou vede Bareš, zaplatila loni za elektřinu asi 81,5 milionu korun a za letošek odhad vychází na částku 201 milionů, řekl mluvčí školy Radim Sajbot. "Predikce na rok 2023 hovoří dokonce o 543 milionech korun," uvedl. Za plyn podle něj univerzita loni uhradila devět milionů korun, letos to bude asi 35 milionů a příští rok to může být 89 milionů.

Vedení školy podle mluvčího uvažuje o různých možnostech energetických úspor, které zahrnují mimo jiné doporučení k práci z domova či k vypínání monitorů a dalších přístrojů při odchodu z místností. "Samozřejmě pokud by bylo úplně nejhůř, jsme v mnoha aspektech s velkou pravděpodobností schopní přejít do online režimu fungování univerzity," řekl.

Připomněl, že zkušenosti s výukou na dálku získaly školy už dříve kvůli epidemii covidu-19. Zdůraznil, že nový akademický rok ale začne na univerzitě 12. září standardně.

Na vzdělávání na vysokých školách jde letos z rozpočtu ministerstva školství zhruba 28,6 miliardy korun. Bareš už v červnu uvedl, že rektoři budou požadovat pro příští rok přidání kolem pěti miliard.

Vzhledem k dalšímu razantnímu růstu cen od té doby by ale nyní podle Pospíšila měla být potřebná částka asi kolem devíti miliard. Vysoké školy přitom podle něj počítají s tím, že část nákladů na zdražování zaplatí ze svých rezerv.

Doplnil, že školy trápí i nedostatečné mzdy zaměstnanců. Odborní asistenti mají podle něj v současnosti příjmy nižší než učitelé na druhém stupni základních škol a docenti jsou pod průměrem výdělků vysokoškoláků v nepodnikatelské sféře.

Na desetiprocentní růst tarifů by podle něj bylo potřeba kolem 1,5 miliardy korun. Propouštět zaměstnance univerzity nechtějí, protože očekávají v nadcházejících letech růst počtu studentů v důsledku příchodu silnějších ročníků mladých lidí, dodal.

VIDEO: Švec: Děláme školu praxí. Studenti mají svou firmu, jde za nimi celý zisk i ztráta

Studenti podnikají v týmu 15 až 20 lidí. Je to reálná firma, reální zákazníci i reálné peníze, říká garant programu Inovativní podnikání na ČZU. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy