V rozpočtu se musí najít tři miliardy navíc. Pokud nebudou, spustíme protesty, tvrdí vysoké školy

Markéta Hronová Markéta Hronová
22. 9. 2017 12:50
Vysoké školy požadovaly navýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun, po jednání s ministrem školství Stanislavem Štechem (za ČSSD) se shodly na tom, že se spokojí se třemi miliardami. "Se skřípěním zubů je budeme akceptovat. Nikoli ale částku 2,2 miliardy korun, o které nyní hovoří politici," uvedl místopředseda České konference rektorů Mikuláš Bek. Vláda o navýšení rozpočtu vysokých škol rozhodne v pondělí.
Pokud nedostaneme alespoň tři miliardy navíc, budeme protestovat, říká rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek.
Pokud nedostaneme alespoň tři miliardy navíc, budeme protestovat, říká rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. | Foto: David Kohout

Praha - Vysoké školy požadují minimálně třímiliardové navýšení rozpočtu pro rok 2018. Pokud ho nedostanou, spustí v prvním říjnovém týdnu protesty. "Nyní je na vysokých školách zhruba 300 tisíc studentů. My ale máme prostředky pouze na obsloužení 200 tisíc studentů," uvedl místopředseda České konference rektorů Mikuláš Bek.

Vysoké školy původně ve shodě s ministerstvem školství požadovaly 4,5 miliardy navíc. "Uvědomujeme si, že i ostatní resorty mají spoustu požadavků, se skřípěním zubů jsme ochotni akceptovat částku tři miliardy korun. Nikoli ale 2,2 miliardy korun, o kterých se hovoří mezi politiky," doplnil Bek.

Peníze navíc se měly použít na zvýšení platů pedagogů, navýšení doktorských stipendií a také na podporu některých státem poptávaných oborů. Například aby vysoké školy mohly přijmout více mediků nebo studentů pedagogických oborů.

"Pokud dostaneme jen tři miliardy korun, nebudeme schopni splnit požadavky na vyšší počet vzdělávaných lékařů či učitelů a omezila by se se možnost zvýšení doktorských stipendií," vysvětluje Bek. Jestli vláda neschválí alespoň třímiliardové navýšení rozpočtu, který nyní činí 21 miliard korun, hodlají protestovat i demonstrovat.

Vláda o definitivní podobě rozpočtu rozhodne na pondělním jednání. "Jsem v kontaktu s ostatními ministry a věří, že alespoň tři miliardy navíc vysoké školy dostanou," uvedl ministr školství Stanislav Štech.

První říjnový týden plánují vysoké školy akci Týden vzdělanosti, kdy chtějí veřejnost upozornit na hluboký problém podfinancování českého vysokého školství. Plánují i happeningy či pochody. "V úterý máme jednání se zástupci vysokých škol. Pokud vláda nerozhodne alespoň o třech miliardách navíc, charakter těch akcí se jistě změní a od informování veřejnosti se přesune k demonstracím a protestním pochodům," uvedl Bek.

Rozpočet vysokých škol je nyní na úrovni roku 2006. "Dochází ke ztrátě konkurenceschopnosti vysokých škol. Může nastat větší odliv vyučujících do zahraničí," upozornil místopředseda vysokoškolského odborového svazu Petr Baierl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 09:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule, ani nevytvořili záchranou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 06:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy