Tábory jsou proti pokutám za neočkované děti, chtějí změnu

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
9. 3. 2015 17:47
České radě dětí a mládeže se nelíbí, že stát přenáší v novele zodpovědnost z rodičů na pořadatele. Vypracovala návrh, který ve Sněmovně bude prosazovat poslanec Josef Novotný.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) sdružující pořadatele dětských táborů a škol v přírodě chce na poslední chvíli zvrátit novelu, která by organizátory trestala vysokými pokutami za účast neočkovaných dětí.

Zástupci rady vypracovali vlastní mírnější návrh. Ten si osvojil odcházející karlovarský hejtman a poslanec Josef Novotný (ČSSD), který ho v úterý představí na schůzi Sněmovny.

S radou je poslanec zajedno především v tom, že by stát neměl povinnost očkovat dítě přenášet z rodičů na pořadatele.

"Ta povinnost by měla zůstat ve vztahu stát a rodič. Stejně tak i sankce, která je stanovená. Jakékoli další přibírání třetích subjektů bez toho, že by s nimi existovala nějaká smlouva, je z našeho pohledu nepřípustné," uvedl předseda ČRDM Aleš Sedláček.

Podle Novotného není na pořadatelích, aby dohlíželi na očkování dětí. "To by přece měl řešit někdo jiný, a ne organizátor školy v přírodě. A neměla by tam být diskriminace dětí, protože pak se může stát, že některé děti se samozřejmě vůbec na tu školu v přírodě nedostanou," míní poslanec.

Zákon dosud stanovoval souhrnnou dvoumilionovou pokutu za ohrožení veřejného zdraví. Organizátorům zotavovacích akcí pro děti však úředníci v jednotlivých případech udělovali sankce v řádech stovek, maximálně tisíců korun. Například v roce 2013 podle údajů ministerstva zdravotnictví kontroloři rozdali 60 pokut v průměrné výši 988 korun.

Sto tisíc za neočkované dítě

Nově by podle vládní novely táborům a školám hrozila až půlmilionová pokuta za pochybení při zajištění místa akce, například v otázce posudku kvality vody. Za účast dítěte, které není očkované podle standardního plánu, by organizátoři museli podle návrhu zaplatit až 100 tisíc. Rodičům přitom hrozí maximálně desetitisícová sankce.

"Aby příslušná organizace platila půlmilionovou pokutu, to mi přijde docela nelogické," říká k tomu Novotný.

ČRDM navrhuje, aby se půlmilionová pokuta snížila na 40 tisíc korun a strop stotisícové sankce se posunul na 20 tisíc.

Jan Bejček, zástupce ředitelky ZŠ Tuchlovice, která léta pořádá školy v přírodě, upozornil, že stotisícová pokuta je pro řadu organizátorů likvidační. "Slyšel jsem vyjádření, že sto tisíc korun je jenom taková pokuta, která má mít výchovný charakter. Ale pro školy je takováto pokuta likvidační a neumím si představit, z čeho by byla hrazena, protože na to prostředky pochopitelně nejsou," uvedl.

Zástupci rady se také shodli, že ověřování řádnosti očkování je pro ně složité, ne-li nemožné. "Můžeme vědomě nerespektovat to, že mají být děti očkované, ale také to můžeme prošvihnout, nemusíme si toho všimnout. Nebo potvrzení může být špatné a to nás stejně nevyviňuje. Dostanu razítko, které je nepřesné, rodič si ho sehnal kdovíkde, já stejně zaplatím sto tisíc. To je naprosto bizarní," myslí si lékař a člen České tábornické unie Petr Turek.

Odchylek je hodně

Předseda ČRDM Sedláček také uvedl, že ač zcela neočkované děti jsou raritou, počet nestandardně očkovaných dětí je vyšší, než předpokládal. Některé děti totiž mají alergie nebo jiné zdravotní problémy, kvůli kterým lékaři raději očkovací plán posouvají nebo upravují. 

"Těch odchylek od standardu je hodně a při té striktní aplikaci, kterou tato novela vyvolává, se v řádu jednotek opravdu dostáváme k tomu, že ty děti na tábory budeme odmítat," uvedl Sedláček a upozornil, že by to v těchto případech postihlo rodiče, kteří s lékaři zdraví svých dětí zodpovědně řeší.

"Místo abychom jim nějakým způsobem pomáhali, tak jim ještě házíme klacky pod nohy a na tom bychom určitě nechtěli spolupracovat," dodal Sedláček.

ČRDM do svého návrhu zahrnula také sporné body, na které úředníky upozorňuje už řadu let, ale které v novele přesto zůstaly. Rodiče například před táborem musí podpisem stvrdit, že jejich dítě nepřišlo do styku s osobou nakaženou infekčním onemocněním. Zástupci rady se shodli, že tímto potvrzením rodič garantuje něco, co nikdy nemůže s jistotou vědět.

Na zbytečnou přísnost pokut pro pořadatele už upozornily také obce. Sdružení místních samospráv, které zastupuje starosty, v únoru požádalo poslance, aby projednávání novely zastavili.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Svědci v kauze Stoka popřeli, že by za zakázky dávali úplatky

Svědci, kteří ve čtvrtek dopoledne u Krajského soudu v Brně vypovídali v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, popřeli, že by za zakázky někomu dávali úplatky. V takzvané kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Soud vyslechne dalšího svědka odpoledne.

Dopoledne vypovídali dvě svědci, oba jednatelé stavební či montážní firmy. První řekl, že jeho společnost v minulosti dělala pro Brno-střed několik zakázek a zakázky pro městskou část provádí i v současnosti. Uvedl, že ohledně výběrového řízení na zakázku standardně dostávají výzvu, e-mail nebo dopis, k nimž bývá přiložena projektová dokumentace a termín, dokdy se má nabídka odevzdat. Na Brně-středu šlo v jeho případě o opravy bytů. "O ceně jsme žádné informace nedostávali, nedostávali jsme žádné neveřejné informace," uvedl svědek.

Druhý svědek řekl, že jeho společnost nikdy pro Brno-střed žádné zakázky nerealizovala a nikoho z obžalovaných ani nezná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy