Zákon o očkování zničí pořadatele akcí pro děti, varují obce

ČTK ČTK
19. 2. 2015 11:43
Starostové žádají poslance, aby zastavili novelu zákona zvyšující pokuty za neočkované děti ve školách a na dětských akcích. Jejich pořadatelům by hrozila sankce až půl milionu korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Starostové malých obcí protestují proti pokutám, které školy a další organizátoři akcí pro děti mají platit za účast neočkovaných dětí.

Sdružení místních samospráv (SMSČR), které starosty zastupuje, žádá Sněmovnu, aby zastavila projednávání novely, která počítá s výrazným zvýšením pokut ze 100 tisíc Kč na půl milionu. Takto vysoká sankce podle nich odradí organizátory od pořádání jakýchkoli akcí a může být pro ně likvidační.

"Považujeme výši sankcí za naprosto nepřiměřenou a konkrétně pro naše organizace zcela likvidační," uvedl člen předsednictva SMSČR Oldřich Vávra.

Podle starosty Kamýku nad Vltavou Petra Halady je sankce pro zřizovatele škol nepřiměřená a nemá již preventivní či výchovný charakter. Pro pedagogy a dobrovolníky navíc může pokuta představovat psychickou zátěž.

Podle sdružení chce stát stanovit vyšší pokuty v případech, kdy školy, domy dětí a mládeže nebo neziskové organizace například nedodrží podmínku pro účast dětí na těchto pobytech, kterou je doklad o očkování. Nyní se za podobné pochybení ukládají pokuty v řádech stovek nebo několika tisíc korun.

Novelu zákona o veřejném zdraví připravilo ministerstvo zdravotnictví. Ve druhém čtení a závěrečném schvalování by mohla být na březnové schůzi, která začíná 10. března. Zdravotnický výbor se novelou zabýval koncem ledna.

Tehdy nepodpořil návrh Jana Farského (TOP 09 a Starostové) na změnu, díky které by rodiče nemuseli kvůli táborům nebo školám v přírodě psát potvrzení o bezinfekčnosti.

Potvrzení o zdravotní způsobilosti by pak nevystavovali lékaři, ale rodiče. Sdružení místních samospráv nyní žádá, aby poslanci novelu vrátili ministerstvu k přepracování.

Spory kvůli očkování dětí se vedou již řadu let. Loni v květnu Ústavní soud odmítl stížnost rodičů, kteří nenechali syna očkovat povinnou hexavakcínou. Oba za to dostali šestitisícovou pokutu. Nejvyšší správní soud v jiné kauze uvedl, že negativní názor na očkování a obava z možných rizik nevyvazuje rodiče z povinnosti umožnit vakcinaci dětí.

Názory na prospěšnost očkování se liší. Rodiče často namítají, že očkovací povinnost zasahuje do základních lidských práv, a proto by měla být upravena zákonem, a nikoli jen vyhláškou. NSS například v jedné kauze uvedl, že povinné očkování, stejně jako velká část lékařských zákroků, může za jistých okolností vést ke způsobení závažné újmy.

Pro děti v Česku je povinné očkování hexavakcínou, která pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B. Další povinná vakcína chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi. Výjimku z povinnosti mají děti s prokázanou imunitou proti dané infekci nebo se stavem, který brání podání očkovací látky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy