Soudkyně nestíhá. Rozsudek, který osvobodil Nečasovou, bude hotov až po prázdninách

Radek Nohl Radek Nohl
27. 7. 2016 12:00
Soudkyně Helena Králová, která zprostila obžaloby bývalou šéfku Janu Nečasovou a trojici vojenských zpravodajců, nestíhá napsat rozsudek. Požádala tak o prodloužení lhůty a její nadřízení jí vyhověli. Proč jsou Nečasová a spol. v kauze sledování bývalé manželky premiéra a dvou pracovníků Úřadu vlády nevinní, se tak veřejnost dozví nejdříve na konci prázdnin.
Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu.
Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vypracovaní rozsudku nad bývalou šéfkou kabinetu premiéra Janou Nečasovou má znovu skluz. Soudkyně Helena Králová nedodrží lhůtu pro jeho vypracování. Písemný verdikt, v němž má zdůvodnit, proč Nečasovou a další tři bývalé vojenské zpravodajce Milana Kovandu, Ondreje Páleníka a Jana Pohůnka zprostila obžaloby, dokončí zřejmě až na konci letních prázdnin.

"Vyhotovení rozsudku není dosud k dispozici, předsedkyni senátu bylo povoleno prodloužení lhůty k písemnému vyhotovení tohoto rozsudku do 31. srpna," uvedla místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová.

Soudkyně Králová verdikt nad čtveřicí obžalovaných vynesla v polovině června. Stejně jako loni na konci května řekla: všichni jsou nevinní. A podobně jako loni bude nyní rozsudek psát bezmála tři měsíce.

Králová názor nezměnila ani po předložení nových důkazů, které podle ní nic nepřinesly, a poté, co jí Městský soud v Praze vytkl řadu chyb, které do prvního rozsudku napsala. Žalobci již řekli, že v odvolání budou městskému soudu navrhovat, aby soudkyni vyměnil.

Další kauza pro soudkyni Královou

Soudkyně Králová teď bude podle Šindelářové řešit i další obžalobu, kterou před několika dny podalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Jde o případ, v němž je vedle Nečasové obžalován také její manžel Petr Nečas a bývalý ministerský náměstek Roman Boček.

Že tuto kauzu opět dostala soudkyně, která jim případ sledování bývalé manželky premiéra a dvou zaměstnanců Úřadu vlády dvakrát smetla ze stolu, nechtějí žalobci komentovat. "Nemám k tomu žádný komentář," prohlásil olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan.

Nečas je vůbec prvním bývalým českým premiérem, který je obžalován. S novináři se bavit odmítá. "Když bych chtěl něco říct, tak to řeknu," řekl Nečas u soudu, kde čekal na svou nynější manželku.

Před soudem skončí proto, že podle vyšetřovatelů uplatil trojici poslanců ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře. Slíbil jim posty ve firmách, když složí mandát. Jejich odchod ze Sněmovny byl v listopadu 2012 pro Nečase životně důležitý. Šnajdr, Fuksa a Tluchoř odmítali podpořit zvýšení DPH, a kdyby tato změna neprošla, hrozil pád celé vlády.

"Odstupte a my se o vás postaráme"

Jenže bývalí poslanci ODS nakonec poslanecký mandát složili. "Došlo to do fáze, kdy řekli: Odstupte a my se o vás postaráme," řekl Aktuálně.cz státní zástupce Rostislav Bajger, který kauzu dozoruje. V textu Nečasova obvinění pak žalobci citují jednu z SMS, které Jana Nečasová bývalému premiérovi poslala: "Čepro nebo Mero, předseda DR - Šnajdr". Šnajdr se po pár dnech stal členem dozorčí rady státního podniku Čepro. Fuksa poté zamířil do Českého Aeroholdingu. Tluchoř měl údajně skončit v ČEZ, nakonec se tak ale nestalo.

Všechny tyto společnosti spadaly do resortu tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska. Ten to, že Šnajdrovi místo nabídl, dříve komentoval slovy, že by byl hlupák, kdyby to neudělal. Šnajdr měl podle Kalouska dostatečnou kvalifikaci i vzdělání. Nečasův advokát Josef Lžičař uvedl, že jeho klient říká, že se ničeho nedopustil. "V každém případ odmítá to, že by šlo o úplatek," prohlásil Lžičař.

Nečasová je navíc obžalovaná i ve třetím případě. V něm se podle žalobců měla podílet na úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Společně s ní skončili před soudem i podnikatel Ivo Rittig a jeho advokáti David Michal a Tomáš Jindra. Všichni před soudem vinu odmítli.

Kdyby byly v kauze Jany Nečasové jasné důkazy, tak to soudy odsouděj a nikdo nepípne, ale tady asi scházely, říká novinář Jaroslav Kmenta. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy