Soudkyně nestíhá. Rozsudek, který osvobodil Nečasovou, bude hotov až po prázdninách

Radek Nohl Radek Nohl
27. 7. 2016 12:00
Soudkyně Helena Králová, která zprostila obžaloby bývalou šéfku Janu Nečasovou a trojici vojenských zpravodajců, nestíhá napsat rozsudek. Požádala tak o prodloužení lhůty a její nadřízení jí vyhověli. Proč jsou Nečasová a spol. v kauze sledování bývalé manželky premiéra a dvou pracovníků Úřadu vlády nevinní, se tak veřejnost dozví nejdříve na konci prázdnin.
Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu.
Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vypracovaní rozsudku nad bývalou šéfkou kabinetu premiéra Janou Nečasovou má znovu skluz. Soudkyně Helena Králová nedodrží lhůtu pro jeho vypracování. Písemný verdikt, v němž má zdůvodnit, proč Nečasovou a další tři bývalé vojenské zpravodajce Milana Kovandu, Ondreje Páleníka a Jana Pohůnka zprostila obžaloby, dokončí zřejmě až na konci letních prázdnin.

"Vyhotovení rozsudku není dosud k dispozici, předsedkyni senátu bylo povoleno prodloužení lhůty k písemnému vyhotovení tohoto rozsudku do 31. srpna," uvedla místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová.

Soudkyně Králová verdikt nad čtveřicí obžalovaných vynesla v polovině června. Stejně jako loni na konci května řekla: všichni jsou nevinní. A podobně jako loni bude nyní rozsudek psát bezmála tři měsíce.

Králová názor nezměnila ani po předložení nových důkazů, které podle ní nic nepřinesly, a poté, co jí Městský soud v Praze vytkl řadu chyb, které do prvního rozsudku napsala. Žalobci již řekli, že v odvolání budou městskému soudu navrhovat, aby soudkyni vyměnil.

Další kauza pro soudkyni Královou

Soudkyně Králová teď bude podle Šindelářové řešit i další obžalobu, kterou před několika dny podalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Jde o případ, v němž je vedle Nečasové obžalován také její manžel Petr Nečas a bývalý ministerský náměstek Roman Boček.

Že tuto kauzu opět dostala soudkyně, která jim případ sledování bývalé manželky premiéra a dvou zaměstnanců Úřadu vlády dvakrát smetla ze stolu, nechtějí žalobci komentovat. "Nemám k tomu žádný komentář," prohlásil olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan.

Nečas je vůbec prvním bývalým českým premiérem, který je obžalován. S novináři se bavit odmítá. "Když bych chtěl něco říct, tak to řeknu," řekl Nečas u soudu, kde čekal na svou nynější manželku.

Před soudem skončí proto, že podle vyšetřovatelů uplatil trojici poslanců ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře. Slíbil jim posty ve firmách, když složí mandát. Jejich odchod ze Sněmovny byl v listopadu 2012 pro Nečase životně důležitý. Šnajdr, Fuksa a Tluchoř odmítali podpořit zvýšení DPH, a kdyby tato změna neprošla, hrozil pád celé vlády.

"Odstupte a my se o vás postaráme"

Jenže bývalí poslanci ODS nakonec poslanecký mandát složili. "Došlo to do fáze, kdy řekli: Odstupte a my se o vás postaráme," řekl Aktuálně.cz státní zástupce Rostislav Bajger, který kauzu dozoruje. V textu Nečasova obvinění pak žalobci citují jednu z SMS, které Jana Nečasová bývalému premiérovi poslala: "Čepro nebo Mero, předseda DR - Šnajdr". Šnajdr se po pár dnech stal členem dozorčí rady státního podniku Čepro. Fuksa poté zamířil do Českého Aeroholdingu. Tluchoř měl údajně skončit v ČEZ, nakonec se tak ale nestalo.

Všechny tyto společnosti spadaly do resortu tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska. Ten to, že Šnajdrovi místo nabídl, dříve komentoval slovy, že by byl hlupák, kdyby to neudělal. Šnajdr měl podle Kalouska dostatečnou kvalifikaci i vzdělání. Nečasův advokát Josef Lžičař uvedl, že jeho klient říká, že se ničeho nedopustil. "V každém případ odmítá to, že by šlo o úplatek," prohlásil Lžičař.

Nečasová je navíc obžalovaná i ve třetím případě. V něm se podle žalobců měla podílet na úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Společně s ní skončili před soudem i podnikatel Ivo Rittig a jeho advokáti David Michal a Tomáš Jindra. Všichni před soudem vinu odmítli.

Kdyby byly v kauze Jany Nečasové jasné důkazy, tak to soudy odsouděj a nikdo nepípne, ale tady asi scházely, říká novinář Jaroslav Kmenta. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 10 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy