Angličtinář odmítl učit obrábění a tělocvik, škola ho vyhodila. Bylo to účelové, zastal se ho soud

ČTK ČTK
14. 7. 2016 16:27
Ústavní soud se zastal učitele propuštěného ze střední odborné školy ve Šternberku. Vedení školy podle ústavních soudců postupovalo účelově. Vleklým sporem o platnost výpovědi se musí znovu zabývat Krajský soud v Ostravě, vyplývá z nálezu publikovaného na webu soudu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Bývalý učitel střední odborné školy ve Šternberku uspěl se žalobou kvůli svému propuštění. Podle Ústavního soudu byla výpověď účelová.

Učitel angličtiny dostal první výpověď v roce 2010, a to kvůli údajné nadbytečnosti. Škola totiž přijala novou angličtinářku. Učitel se bránil u soudu a dosáhl zneplatnění výpovědi.

Škola mu však ani poté nevrátila hodiny angličtiny, místo toho měl učit třeba strojní obrábění nebo tělocvik, tedy předměty, pro které neměl kvalifikaci. Učitel nový rozvrh odmítl respektovat, do výuky nechodil a dostal výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně.

Učitel se znovu bránil žalobou, ale napodruhé už neuspěl. Zastání teď našel u ústavních soudců, podle nichž justice dostatečně nepřihlédla ke všem okolnostem.

"Obecné soudy přesvědčivým způsobem nezohlednily závěr, ke kterému v předchozím řízení dospěly, tedy že v prvním případě byla výpověď z pracovního poměru dána stěžovateli účelově. Podle názoru Ústavního soudu přitom i druhá výpověď daná stěžovateli byla jen účelovým a ve svém důsledku formalistickým krokem," uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Vleklý spor se tak vrací ke Krajskému soudu v Ostravě.

 

Právě se děje

Další zprávy