Angličtinář odmítl učit obrábění a tělocvik, škola ho vyhodila. Bylo to účelové, zastal se ho soud

ČTK ČTK
14. 7. 2016 16:27
Ústavní soud se zastal učitele propuštěného ze střední odborné školy ve Šternberku. Vedení školy podle ústavních soudců postupovalo účelově. Vleklým sporem o platnost výpovědi se musí znovu zabývat Krajský soud v Ostravě, vyplývá z nálezu publikovaného na webu soudu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Bývalý učitel střední odborné školy ve Šternberku uspěl se žalobou kvůli svému propuštění. Podle Ústavního soudu byla výpověď účelová.

Učitel angličtiny dostal první výpověď v roce 2010, a to kvůli údajné nadbytečnosti. Škola totiž přijala novou angličtinářku. Učitel se bránil u soudu a dosáhl zneplatnění výpovědi.

Škola mu však ani poté nevrátila hodiny angličtiny, místo toho měl učit třeba strojní obrábění nebo tělocvik, tedy předměty, pro které neměl kvalifikaci. Učitel nový rozvrh odmítl respektovat, do výuky nechodil a dostal výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně.

Učitel se znovu bránil žalobou, ale napodruhé už neuspěl. Zastání teď našel u ústavních soudců, podle nichž justice dostatečně nepřihlédla ke všem okolnostem.

"Obecné soudy přesvědčivým způsobem nezohlednily závěr, ke kterému v předchozím řízení dospěly, tedy že v prvním případě byla výpověď z pracovního poměru dána stěžovateli účelově. Podle názoru Ústavního soudu přitom i druhá výpověď daná stěžovateli byla jen účelovým a ve svém důsledku formalistickým krokem," uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Vleklý spor se tak vrací ke Krajskému soudu v Ostravě.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy