Musíme ve škole platit asistenta, jiní ne. Rodina autisty žalovala stát kvůli diskriminaci, neuspěla

Marek Pokorný Marek Pokorný
14. 7. 2016 5:30
Dnes šestnáctiletý autista měl podle speciálních pedagogů dostat ve škole asistenta, krajský úřad však rozhodl, že jej proplatí jen ze čtvrtiny. Zbytek rodina hradila sama. Proto zažalovala ministerstvo školství. Tvrdí, že chlapec byl diskriminován kvůli svému zdraví - jiné děti měly vzdělání bezplatné. Ojedinělý případ řešil ve středu Obvodní soud pro Prahu 1. A žalobu zamítl, ministerstvo prý za rozhodnutí krajského úřadu nemůže. K podobným situacím by už ale nemělo docházet - od září začne platit „proinkluzivní“ novela zákona, která zaručí asistenty všem, kdo je potřebují.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ondřej Besperát

Praha/Olomouc - O to, aby její syn Erik měl stejný přístup ke vzdělání jako ostatní děti, Jolana Plisková ze Štěpánova u Olomouce bojuje už několik let. Zatím marně. Podle odborníků by měl mít ve škole asistenta. Peníze na ně školám posílají krajské úřady. Jenže ten olomoucký rozhodl, že bude stačit, když u Erika zaplatí jen čtvrtinový úvazek, byť měl posudek speciálních pedagogů, že v Erikově třídě by měl být asistent na plný úvazek. Plisková tak musela asistenta pro svého syna doplácet.

Plisková nejprve napadla rozhodnutí kraje, ale neuspěla - do toho, jak přiděluje školám peníze, jí prý nic není. Potvrdily to i soudy, včetně Ústavního soudu. Proto teď podala žalobu na ministerstvo školství za diskriminaci. „Byl diskriminován na základě toho, že je zdravotně postižený, jiné děti měly vzdělání bezplatně,“ vysvětluje advokátka Pliskových Zuzana Durajová, podle níž má mít každý stejné právo na vzdělání.

A za pravdu jí dává i ombudsmanka Anna Šabatová, na kterou se Plisková obrátila. „Doplácení asistenta představuje diskriminaci na základě zdravotního postižení, protože ostatní žáci odměny pedagogů neuhrazují ani zčásti,“ napsala ve svém stanovisku Šabatová.

Případ ve středu projednal Obvodní soud pro Prahu 1. Ministerstvo hned od počátku tvrdilo, že je žaloba na něj nesmyslná. „Souhlas se zřízením asistenta dává krajský úřad,“ uvedl zástupce ministerstva Rostislav Kolář, podle něhož na přidělení asistenta není zákonný nárok. „Stát nemá vliv na to, jak krajský úřad naloží s penězi,“ dodal a poukázal na to, že škola může peníze získávat i z dalších zdrojů.

Se zdravými dětmi prospíval dobře

„Ta právní úprava, kterou nastavuje právě ministerstvo školství, neumožňuje jinak se bránit,“ reagovala advokátka Pliskových Durajová. Právě ministerstvo se rodina rozhodla žalovat proto, že peníze na školy pocházejí ze státního rozpočtu - a právě ministerstvo stanovuje pravidla jejich rozdělování.

Erik by sice mohl dostat plně asistenta, kterého by nemusel doplácet - ale to by musel přejít na speciální školu. „Ale pro něj by to bylo horší, to vzdělání tam je na nižší úrovni,“ říká Durajová a poukazuje na to, že ve škole se zdravými dětmi prospívá dobře. „Ta jeho porucha nebyla taková, že by vyžadoval speciální učebnice nebo nějaké pomůcky. Měl jen speciální studijní plán a v některých věcech mu bylo ulevováno,“ řekla Aktuálně.cz zástupkyně ředitele školy ve Štěpánově Petra Nováková. Erik letos ze základní školy vyšel a od září začne chodit na střední školu v Olomouci.

I když Durajová navrhovala důkazy, soudkyně Kateřina Sedláková oznámila, že žádné nejsou potřeba a po dvouhodinovém jednání vynesla rozsudek. V něm žalobu zcela zamítla. „Soud se ztotožnil s námitkou, že ministerstvo nerozhoduje o výši příspěvku a financování asistenta, to je v pravomoci ředitele školy,“ řekla. "Bylo na řediteli školy, jak to místo zřídit a jak bude naloženo s příspěvkem kraje," dodala.

Zda Pliskovi podají odvolání, Durajová zatím neví. Předpokládá ale, že spor nevzdají. „Mělo by to pomoci ke změně nebo otevřít dveře dalším podobným případům,“ dodává advokátka, která na případu spolupracuje s Ligou lidských práv.

Inkluzivní novela

V budoucnu by přitom k podobným situacím už nemělo docházet. Sněmovna totiž letos schválila „proinkluzivní“ novelu školského zákona, podle níž bude mít dítě nárok na podpůrné opatření v jakékoli škole - důležitá bude pouze diagnóza. Pokud odborník řekne, že má mít asistenta po celou dobu vyučování v běžné základní škole, stát ho bude muset prostřednictvím krajů zajistit.

Novela začne platit letos v září, plně ale naběhne až po dvouletém zkušebním období.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Piráti podají žalobu na Babiše kvůli výroku, že chtějí lidem nastěhovat do domů migranty. Michálek řekl, že politika se nesmí snížit na šíření lží

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

EU a USA vyřešily po 17 letech spor kolem výroby letadel, řekla šéfka EK

Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu okolo subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Před začátkem jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Obě strany na sebe v dlouholetém sporu uvalily cla.

"Toto jednání začalo průlomem okolo letadel. Tím skutečně otevíráme novou kapitolu v našich vztazích, protože u (výroby) letadel přecházíme od sporu ke spolupráci, po 17 letech sporů," prohlásila von der Leyenová. Agentura Bloomberg už ráno s odvoláním na své zdroje informovala, že se obě strany ve věci dohodly na pětiletém příměří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy