Výbuch v jaderné elektrárně! Dukovany cvičí poplach

Lenka Smyčková
26. 11. 2008 10:00
Elektrárna simuluje únik radioaktivity
Po osmé hodině ranní se v elektrárně řešil simulovaný požár. Ten zachvátil jeden z naftových generátorů, které napájejí podstatné systémy elektrárny. Hasiči vynášeli ven figuranty, kteří byli omámeni zplodinami. Jen jako.
Po osmé hodině ranní se v elektrárně řešil simulovaný požár. Ten zachvátil jeden z naftových generátorů, které napájejí podstatné systémy elektrárny. Hasiči vynášeli ven figuranty, kteří byli omámeni zplodinami. Jen jako. | Foto: Tomáš Adamec

Dukovany - Devět hodin dopoledne. V jaderné elektrárně Dukovany ječí sirény. Uvnitř jednoho z bloků ráno unikal vodík. Před chvílí to vybuchlo. Radioaktivita uniká mimo kontejnment ventilačním komínem. Okolí elektrárny je v bezprostředním ohrožení...

Nelekejte se. Nic z toho se nestalo.

V Dukovanech a okolí dnes "jen" nacvičují jaderný poplach. Cvičení s názvem Zóna 2008 je největší svého druhu v české historii. Účastní se ho stovky lidí z řad hasičů, policistů, záchranářů, meteorologů i dobrovolníků, úředníků obcí, krajů i ministerstev.

Black out

Prvotní nehoda se odehrála po půl jedné v noci. Roztrhlo se potrubí s radiokativní chladicí vodou. Jaderné nebezpečí. Okamžitě byl odpojen jaderný reaktor. Byl zaktivován krizový štáb ministerstva vnitra, začalo se analyzovat, jak moc je havárie vážná.

Po osmé hodině ranní se v elektrárně řešil simulovaný požár. Ten zachvátil jeden z naftových generátorů, které napájejí podstatné systémy elektrárny.

"Fiktivní požár likvidovali hasiči závodní jednotky. Lékaři pak museli ošetřit několik pracovníků, kteří se jako nadýchali nebezpečných zplodin," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Následkem požáru nakonec ve druhém bloku elektrárny nastala situace, které energetici říkají black out. "Znamená to, že absolutně vypadla elektřina, svítí jen kontrolky," vysvětlil Spilka.

Ve skutečnosti je pravděpodobnost výpadku elektřiny mizivá. Elektrárna má 10 záložních možností napájení. "Dieslový agregát jsme za 35 let použili jen jednou. V roce 1992," řekl Spilka.

Po deváté následoval výbuch, operátoři dostali zprávu, že radioaktivní materiál unikl z areálu elektrárny.

"Situaci se nedaří zvládnout, dochází k simulovanému úniku radioaktivních látek mimo areál elektrárny, a tedy k ohrožení obyvatelstva v okolí," popsal Petr Kopáček z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Během několika vteřin musí operátoři zareagovat tak, aby co nejdříve mohly být vyhlášeny krizové stavy. V obcích v okolí Dukovan se rozezní poplašné sirény, zasedne ústřední krizový štáb a premiér vyhlásí nouzový stav.

Cvičení Zóna 2008

Zóna 2008: cvičení v Dukovanech

  • 26. - 28. listopadu
  • Největší cvičení svého druhu v moderní české historii
  • Cíl je procvičit činnost kompetentních institucí celorepublikových, krajských i obecních
  • Své síly si ověří také všechny složky integrovaného záchranného systému a armády
  • Zapojí se 4 obce v takzvané zóně havarijího plánování: Vémyslice, Kubšice, Mohelno, Kožichovice

V Dukovanech havárii simulují na podrobném trenažéru elektrárny. Do nácviku se zapojila většina z asi dvou tisíc lidí, kteří se zrovna v areálu elektrárny nacházejí.

"Budeme nacvičovat především úkryt personálu, celkem je v elektrárně sedm krytů k tomu určených," uvedl mluvčí Dukovan Petr Spilka.

Rozhlas v areálu elektrárny hlásí: "Preventivní ukrytí všech osob! Jedná se o cvičení. Opakuji! Jedná se o cvičení."

Hana Venhodová z účtárny opustila spolu s ostatními svou kancelář a sedla si na jednu z plastikových židlí v místnosti úkrytu. Židle jsou tu vyrovnané v řadách a na nich sedí lidé s pohotovostními balíčky na klíně.

V balíčku je ochranné oblečení, plynová maska a léky proti ozáření. Všichni zaměstnanci elektrárny je v práci neustále nosí u sebe.

"Mám na stole v kanceláři rozdělanou práci, ale co se dá dělat. Cvičit se musí," říká účetní Hana Venhodová. V elektrárně Dukovany pracuje od spuštění provozu, tedy 25 let.

Akce nebude mít podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost žádný vliv na normální chod elektrárny.

Na Dukovany si vzpomenou zřídka

Pozdvižení budou mít kvůli cvičení obyvatelé čtyř obcí na pomezí jižní Moravy a Vysočiny. Ve Vémyslicích, Kubšicích, Mohelnu a Kožichovicích propukne hlavní část cvičení ve čtvrtek.

Paní Hana Venhodová (vlevo) pracuje v Dukovanech jako účetní již 25 let. V ruce drží balíček, který má u sebe pro případ poplachu každý zaměstnanec. Je v něm ochranný oblek, dýchací maska a tablety s jodem.
Paní Hana Venhodová (vlevo) pracuje v Dukovanech jako účetní již 25 let. V ruce drží balíček, který má u sebe pro případ poplachu každý zaměstnanec. Je v něm ochranný oblek, dýchací maska a tablety s jodem. | Foto: Tomáš Adamec

Například žáci školy ve Vémyslicích budou nacvičovat evakuaci.

"Samozřejmě se nebude evakuovat celá vesnice. Evakuaci cvičně provedou jen žáci dvou vybraných tříd," popsal už dříve pro Aktuálně.cz starosta Vémyslic Milan Doubek.

Na obecním úřadě mezitím zasedne pětičlenný krizový štáb, rozhlas bude Vémyslické informovat o nutných opatřeních.

"Takové velké cvičení u nás bude vůbec poprvé. Lidé už ani moc nad nebezpečím jaderné havárie nepřemýšlí. To jim ji vždy připomene jen rozdávání jodidových tablet jednou za tři roky," míní starosta Doubek.

V nedalekých Kubšicích zase na kraji vesnice vyrostou provizorní stany a linky pro dekontaminaci. Místní se jí naštěstí účastnit nemusí. Dekontaminací projdou jen některé dopravní prostředky.

To, že se děje něco mimořádného, bude ve vesnici o 170 obyvatelích zřejmé. Kromě množství hasičů, policistů, vojáků či novinářů se místní budou muset potýkat i s uzavřením části silnice.

Dekontaminovat se bude i v další obci - v Kožichovicích. Tady vyrostou stany na ploše místního letiště.

Celý den pro vás budeme situaci sledovat živě

 

Právě se děje

Další zprávy