Zóna 2008: cvičení v elektrárně v Dukovanech

Zóna 2008: cvičení v elektrárně v Dukovanech
Záchranáři odvážejí raněného zaměstnance elektrárny. Nadýchal se splodin z hořícího agregátu.
Následkem požáru ve druhém bloku elektrárny nastala situace, které energetici říkají black out. Znamená to, že absolutně vypadla elektřina, svítí jen kontrolky.
Dukovanská elektrárna má svoje vlastní hasiče. Je jich asi padesát a pracují v dvanáctihodinových směnách. Když je potřeba, někteří mohou pomáhat třeba při požárech v okolí. A naopak: Do elektrárny vyjíždějí hasiči z nedalekých Hrotovic.
V Dukovanech havárii simulují na podrobném trenažéru elektrárny. Do nácviku se zapojila většina z asi dvou tisíc lidí, kteří se zrovna v areálu elektrárny nacházejí.
Foto: Tomáš Adamec
26. 11. 2008 11:58

Dukovany - Jižní Morava má za sebou první den největšího cvičení jaderné havárie v novodobé české historii. Tisícovka zaměstnanců jaderné elektrárny v Dukovanech si vyzkoušela, jaké by to bylo, kdyby nastal výbuch v jednom ze čtyř bloků. "Vše proběhlo bez jakýchkoli závad," oznámil v poledne po skončení nácviku vedoucí odboru péče o zařízení elektrárny Jaroslav Jakub. Ve čtvrtek bude cvičení ZÓNA 2008 pokračovat ve vesnicích v okolí Dukovan. Vesnice, nad které se šíří radioaktivní mrak, si vyzkoušejí evakuaci a dekontaminaci občanů.

Na fotoreportáž z druhého dne cvičení se podívejte zde:
Cvičný atomový poplach, den druhý: Pláštěnky, sáčky, plynové masky.

 

Právě se děje

Další zprávy