Nevinný, zaznělo opět u soudu s Nečesaným. Rozhodnutí je špatné, komentoval to soudce

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2019 14:19
Vrchní soud v Praze ve středu pravomocně zprostil Lukáše Nečesaného viny z pokusu o vraždu kadeřnice. Případ se stal před šesti lety, krajský soud postupně vynesl pět rozsudků. Mladík dvakrát skončil ve vězení, kde si odpykal celkem dva roky, a na svobodu se pokaždé dostal díky zásahu Nejvyššího soudu. Nový senát krajského soudu pak Nečesaného dvakrát osvobodil, s čímž vrchní soud původně nesouhlasil. Až dnes.
Soud pravomocně zprostil Nečesaného viny z napadení kadeřnice | Video: Jakub Zuzánek

Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička uvedl, že pondělní rozhodnutí je špatné, ale že vzhledem k procesní situaci neměl lepší možnost. Řekl, že odvolání státní zástupkyně proti zprošťujícímu verdiktu zamítl, přestože její odvolací námitky byly oprávněné.

"Za dané procesní situace nelze vinu obžalovaného prokázat. (…) Nemůžeme nutit soud prvního stupně k tomu, jakým způsobem má hodnotit důkazy. Navíc už jsme to jednou udělali a soud prvého stupně na naše výtky v podstatě nereagoval," podotkl soudce. Doplnil, že i kdyby krajský soud změnil své rozhodnutí, Nejvyšší soud by svůj názor na hodnocení důkazů nezměnil.

Nečesaný při odchodu ze soudní síně stručně řekl novinářům, že se nyní bude věnovat práci a rodině. Jeho advokát Oldřich Chudoba řekl, že délka soudního řízení byla neúnosná. "Z pozice trvání procesu je dobře, že už to skončilo a že je to definitivní rozhodnutí. Znamená to konec této etapy - musíme počkat na to, jestli bude ze strany státního zastupitelství ještě podáno dovolání," poznamenal.

Případnou žádost o odškodnění od státu za dobu strávenou ve vězení prý s klientem zatím neprobíral. "To vůbec není na pořadu dne, řešili jsme úplně jiné otázky," uzavřel.

Případné dovolání k Nejvyššímu soudu může v Nečesaného neprospěch podat jen nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. "Dovolání podává buď z vlastní iniciativy, nebo na základě podnětu od podřízených státních zastupitelství, nebo například od zástupců poškozených," popsal v obecné rovině mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Pro představu, loni instituce obdržela 166 takových návrhů a dovolání podala ve sto případech. Jejich úspěšnost je zatím 69procentní, Nejvyšší soud ale doposud nerozhodl o všech.

Dvakrát ve vězení

Obžaloba tvrdila, že někdejší dvacetiletý student gymnázia Nečesaný v únoru 2013 v Hořicích na Jičínsku několikrát udeřil tamní kadeřnici do hlavy polenem a sebral jí přes 10 000 korun. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později jej však označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti. Policie nyní musí útok dále vyšetřovat, vzhledem k rozsudku je totiž pachatel neznámý a případ je stále otevřený.

"Problémem této věci není, že by byl nedostatek důkazů, ale jejich hodnocení. Máme za to, že v přípravném řízení bylo shromážděno dostatečné množství důkazů, které by v jiné trestní věci pro uznání viny bohatě postačovaly," konstatoval dnes Lněnička, který se na vrchním soudu případům vražd dlouhodobě věnuje.

Krajský soud Nečesaného nejprve dvakrát potrestal 16 lety vězení, vrchní soud mu trest snížil na 13 let. Nečesaný strávil za mřížemi 1,5 roku, poté se po zásahu Nejvyššího soudu dostal na svobodu. Přispěla k tomu stížnost pro porušení zákona, kterou v mladíkův prospěch podala tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Její krok dnes Lněnička zkritizoval. "Postup ministryně byl poměrně nestandardní. Nevyžádala si spis a rozhodla pouze na základě informací, které měla od obhájců obžalovaného," podotkl soudce.

Poslechněte si celý osvobozující rozsudek: 

Rozsudek případu Lukáše Nečesaného | Video: Aktuálně.cz

Po nových verdiktech se Nečesaný do vězení na půl roku vrátil, pak se ale znovu dočkal propuštění a výměny senátu.

Vrchní soud s osvobozením mladíka dlouhodobě nesouhlasil. Poslední zprošťující verdikt původně zrušil v neveřejném zasedání už loni v listopadu a nařídil druhou výměnu krajského soudního senátu. S tímto postupem se ovšem neztotožnil Ústavní soud, a vrchní soud tak nyní musel veřejně rozhodovat znovu.

Policie se vrátí k vyšetřování

Policie tak bude pokus o vraždu kadeřnice dál vyšetřovat. "Pro nás verdikt vrchního soudu znamená jediné. Nemáme jinou možnost než dál pokračovat ve vyšetřování tohoto zvlášť závažného zločinu s cílem zjistit jiného pachatele," řekla mluvčí královéhradecké krajské policie Ivana Ježková.

V tuto chvíli je podle mluvčí pachatel neznámý a policie musí pokračovat ve vyšetřování. "Vyšetřování naváže na stav před podáním návrhu obžaloby k rukám státního zástupce," řekla.

Video: Justice v případu Nečesaného selhala, říká Spurný

Případů, kdy se soudy neshodly, bylo hodně, tak rozdílný názor jako v případě Nečesaného si ale nepamatuji, říká redaktor Respektu Jaroslav Spurný. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 17 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy