Vrchní soud zamítl odvolání EMS a potvrdil předběžná opatření kvůli opencard

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2015 13:04
Vrchní soud zamítl odvolání firmy eMoneyServices (EMS). Praha, která nemá s EMS uzavřeny smlouvy na podporu systému opencard, se domáhá dalšího fungování opencard. Primátorka Adriana Krnáčová tvrdí, že za projekt, který v minulosti stál přes 1,7 miliardy korun, nezaplatí už ani korunu. Předběžné opatření na návrh magistrátu vydal pražský městský soud na začátku roku. Magistrát podle Krnáčové pracuje na náhradním řešení, které problémy s opencard vyřeší jednou provždy: "Město už nikoho nebude nutit k držení opencard, v blízké budoucnosti si Pražané budou moci vybrat, jestli si svůj kupon nahrají do telefonu, na čipovou kartu, nebo budou mít v peněžence klasický papírový kupon."
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Vrchní soud zamítl odvolání firmy eMoneyServices (EMS) a potvrdil platnost předběžného opatření, kterým se Praha domáhá dalšího fungování opencard. Výdej karet, který v uplynulých týdnech několikrát zkolaboval, by měl být bez problémů. Řekla to primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Podle majitele karty, firmy EMS, ale rozhodnutí soudu nic neznamená. Nadále platí hrozba, že od čtvrtka nebude možné karty vydávat, reagoval mluvčí EMS Martin Opatrný.

Praha nemá s EMS uzavřeny smlouvy na podporu systému opencard. Tvrdí, že za projekt, který v minulosti stál přes 1,7 miliardy korun, nezaplatí už ani korunu. Předběžné opatření na návrh magistrátu vydal pražský městský soud na začátku roku.

Jen předběžné rozhodnutí, varuje EMS

"Předběžné opatření je jen nástroj, jak se vypořádat se současnou situací. Prosím Pražany o trpělivost a doufám, že už za pár měsíců jim nabídnu lepší a modernější produkt, který nebude stát ani zlomek toho, co ta červená karta," uvedla primátorka.

"Pro nás se situace nijak nemění," reagoval Opatrný. Jde jen o předběžné rozhodnutí, nikoli o konečný verdikt v soudním řízení. "Do doby pravomocného rozhodnutí nebudeme na svém přístupu vůbec nic měnit," doplnil.

EMS magistrát žalovala kvůli nezaplacené podpoře projektu. S certifikáty, jejichž platnost po několikerém prodloužení skončí ve čtvrtek a na nichž závisí vydávání nových karet, podle něj nemá předběžné opatření nic společného.

Krnáčová: Pracujeme na náhradních řešeních

Magistrát podle primátorky pracuje na náhradním řešení, které problémy s opencard vyřeší jednou provždy. "Město už nikoho nebude nutit k držení opencard, v blízké budoucnosti si Pražané budou moci vybrat, jestli si svůj kupon nahrají do telefonu, na čipovou kartu, nebo budou mít v peněžence klasický papírový kupon. Elektronický kupon si dobijí ze svého obývacího pokoje a nebudou muset někde na Andělu vystávat nesmyslné fronty," doplnila.

Kartu opencard, která slouží především jako tramvajenka, vlastní asi 1,2 milionu lidí. Kvůli problémům a nejistotě, zda bude možné vydávat nové karty, se vedení Prahy rozhodlo vydávat cestujícím MHD papírové kupony.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Vrátili jste se z oblasti s koronavirem? Zůstaňte chvíli doma, doporučil Číňanům Peking

Úřady v čínském hlavním městě Pekingu vyzvaly obyvatele města, kteří se vracejí z oblastí zasažených novým typem koronaviru, aby 14 dnů zůstali doma, a zabránili tak šíření nákazy. Informuje o tom agentura Reuters. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj.

Čína zesiluje opatření, aby zamezila šíření viru, kterým se od konce loňského roku v nejlidnatější zemi světa nakazilo více než 800 osob a 26 z nich zemřelo. Uzavřena je desítka měst v centrální provincii Chu-pej, odkud se nákaza šíří a odkud je hlášeno nejvíce případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy