Bývalý ředitel Transgasu si odpyká pět let za zpronevěru při likvidaci jiného podniku

ČTK ČTK
16. 4. 2020 10:43
Někdejší šéf státního podniku ČPP Transgas Jan Švábenický si odpyká pět let vězení za zpronevěru z doby, kdy likvidoval jiný státní podnik Potraviny Středočeský kraj. Na stejnou dobu pražský vrchní soud poslal do vězení i bývalého ředitele odboru ministerstva průmyslu a obchodu Josefa Kubase. Mužům zároveň uložil, aby ministerstvu společně nahradili škodu 39 milionů korun. Verdikt je pravomocný.
Jan Švábenický na soudním přelíčení ke kauze společnosti Amádeus Real v roce 2019
Jan Švábenický na soudním přelíčení ke kauze společnosti Amádeus Real v roce 2019 | Foto: Marek Pokorný

"Dospěli jsme k závěru, že odvolání ani jednoho z obžalovaných nelze akceptovat," konstatoval předseda odvolacího senátu Petr Píša. Švábenického potrestal také pětiletým zákazem činnosti likvidátora.

Skutek se stal v roce 2006. Ředitel ministerského odboru transformace a státních podniků Kubas tehdy instruoval likvidátora Švábenického, aby přes Potraviny Středočeský kraj vyřešil dluh jiného státního podniku v likvidaci - Pragofruktu - vůči firmě Contrex. Potraviny Středočeský kraj následně dluh 52 milionů převzaly a Contrexu vyplatily 39 milionů.

Podle rozsudku přitom oba muži věděli, že žádný dluh státu vůči firmě neexistuje. Pragofrukt totiž v listopadu 2015 zanikl výmazem z obchodního rejstříku, a jeho dluhy se tak staly nevymahatelnými.

Muži vinu odmítali. Hájili se mimo jiné tím, že ani jeden z nich z postupu neměl žádný finanční prospěch.

Pražský městský soud původně Kubasovi uložil za navedení Švábenického ke zpronevěře 5,5 roku vězení. Švábenický si měl za dvojnásobnou zpronevěru odpykat o rok déle. Odvolací senát jim nyní tresty snížil na spodní hranici sazby. Přihlédl k tomu, že muži doposud nebyli trestaní a že od spáchání činu uplynula dlouhá doba.

Městský soud ještě bude muset znovu zkoumat roli jednatele Contrexu Pavla Trocha, kterého původně zprostil viny. Soudce Píša ve čtvrtek podotkl, že muž věděl, že Pragofrukt se nachází v konečné fázi likvidace.

Okolo Švábenického je pět různých kauz

Kauza firmy Contrex je jen jedním z pěti různých případů kolem Švábenického a také podniku Transgas, které zmiňuje obžaloba a které podle ní mohly způsobit státu škodu přes 300 milionů korun. Vrchní soud ve čtvrtek vrátil k dalšímu projednání skutek obžalovaného developera Václava Klána a jeho firmy Amadeus Real, kteří se podle zrušeného verdiktu pokusili Transgas v roce 2013 podvést o 19 milionů korun.

Znovu se budou řešit také odměny 14,5 milionu, jež Transgas v témže roce vyplatil firmě European Business Consulting, za níž jednal další obžalovaný Michael Andronikov. Městský soud se bude muset vrátit také k údajnému pokusu o podvod vůči státu se zamýšlenou škodou 99 milionů, z nějž obžaloba viní společně Švábenického, Klána, Andronikova, Trocha i Amádeus Real. Původně dospěl k závěru, že nešlo o trestný čin.

Naopak definitivního zproštění viny se nyní dočkali někdejší ředitel státního podniku Pražské papírny Jozef Šrámek a znalec Jan Christoph, které státní zástupce vinil z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z vypracování nepravdivého posudku se škodou 138 milionů korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy