Vraťte řády

Tereza Šídlová
27. 10. 2011 16:45
Řády se pouze propůjčují, po smrti oceněného by se měly vrátit na Hrad

Málo se ví, že nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva a Řád Tomáše Garriguea Masaryka, se laureátům jen propůjčují.

A nejde přitom jen o symbolický slovní obrat. Po smrti oceněného by skutečně měla rodina metál vrátit Pražskému hradu. Podle zákona vyznamenání zůstávají jen pozůstalým zahraničních osobností.

"Řády jsou vyšší formou vyznamenání; propůjčují se občanům České republiky a udělují se těm, kteří nejsou občany České republiky," píše se v zákoně o státních vyznamenáních ČR.

Prezidentská kancelář tak mívá nemilou povinnost. Po skonu laureáta upozorňuje jeho rodinu, že řád je třeba vrátit. Činí tak s časovým odstupem, aby nenarušila truchlení pozůstalých.

Tradice propůjčování řádů a vyznamenání pochází už z první republiky. Protokol T. G. Masaryka vedl známý znalec etiky, Jiří Guth-Jarkovský, který se při ustavení řádů inspiroval ve Velké Británii a ve Francii.

Řády se podle odborníků propůjčují z jednoduchého důvodu: nesmí ho nosit nikdo jiný než oceněný, tudíž je zbytečné, aby fyzicky patřil jeho pozůstalým. Těm zůstává listina potvrzující ocenění.

Nezanedbatelná je také peněžitá hodnota řádů, která se pohybuje v řádu desetitisíců až statisíců korun. Stát se tak pravděpodobně zároveň snaží zabránit zpeněžování řádů. V minulosti se v médiích objevily informace, že na různých aukcích lze české řády koupit.

Hrad si údajně statistiky ohledně vrácených metálů nevede.

Je znám i takový příklad, že jeden řád TGM se na Hrad vrátil bez vyzvání. Donesla ho vdova po zesnulém kancléři prezidenta Václava Havla, Ivanu Medkovi, paní Helena Medková.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy