Vraťte řády

Tereza Šídlová
27. 10. 2011 16:45
Řády se pouze propůjčují, po smrti oceněného by se měly vrátit na Hrad

Málo se ví, že nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva a Řád Tomáše Garriguea Masaryka, se laureátům jen propůjčují.

A nejde přitom jen o symbolický slovní obrat. Po smrti oceněného by skutečně měla rodina metál vrátit Pražskému hradu. Podle zákona vyznamenání zůstávají jen pozůstalým zahraničních osobností.

"Řády jsou vyšší formou vyznamenání; propůjčují se občanům České republiky a udělují se těm, kteří nejsou občany České republiky," píše se v zákoně o státních vyznamenáních ČR.

Prezidentská kancelář tak mívá nemilou povinnost. Po skonu laureáta upozorňuje jeho rodinu, že řád je třeba vrátit. Činí tak s časovým odstupem, aby nenarušila truchlení pozůstalých.

Tradice propůjčování řádů a vyznamenání pochází už z první republiky. Protokol T. G. Masaryka vedl známý znalec etiky, Jiří Guth-Jarkovský, který se při ustavení řádů inspiroval ve Velké Británii a ve Francii.

Řády se podle odborníků propůjčují z jednoduchého důvodu: nesmí ho nosit nikdo jiný než oceněný, tudíž je zbytečné, aby fyzicky patřil jeho pozůstalým. Těm zůstává listina potvrzující ocenění.

Nezanedbatelná je také peněžitá hodnota řádů, která se pohybuje v řádu desetitisíců až statisíců korun. Stát se tak pravděpodobně zároveň snaží zabránit zpeněžování řádů. V minulosti se v médiích objevily informace, že na různých aukcích lze české řády koupit.

Hrad si údajně statistiky ohledně vrácených metálů nevede.

Je znám i takový příklad, že jeden řád TGM se na Hrad vrátil bez vyzvání. Donesla ho vdova po zesnulém kancléři prezidenta Václava Havla, Ivanu Medkovi, paní Helena Medková.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy