Vraťte dotaci na Čapí hnízdo, máte na to měsíc, vyzval úřad bývalou Babišovu firmu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 10. 5. 2018 15:01
Vlastníkem farmy je nyní společnost Imoba, která patří do skupiny Agrofert, jejímž vlastníkem byl premiér v demisi Andrej Babiš.
Farma Čapí hnízdo.
Farma Čapí hnízdo. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nástupnická společnost původního příjemce dotace na projekt Čapí hnízdo by měla dobrovolně vrátit dotaci. Vyzval ji k tomu Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy, který to ve čtvrtek oznámil v tiskové zprávě. Výzvu k dobrovolnému vrácení sporné dotace poslal úřad 4. května. Peníze by firma měla poslat do 30 dní.

"Regionální rada regionu soudržnosti Střední Čechy zaslala 4. května 2018 nástupnické společnosti původního příjemce dotace na realizaci projektu 'Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo' výzvu k dobrovolnému vrácení dotace, a to ve lhůtě 30 kalendářních dnů," informoval úřad. 

Vlastníkem farmy je nyní společnost Imoba, která patří do skupiny Agrofert, jejímž vlastníkem donedávna byl premiér v demisi Andrej Babiš. Ten své společnosti převedl do svěřenského fondu.

Mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka řekl, že společnost výzvu obdržela. "Zabývají se jí právníci a projedná ji představenstvo společnosti Imoba. Následně se k ní vyjádříme," uvedl mluvčí. Koncern však trvá na tom, že dotace byla čerpána v souladu se zákonem. "Což v minulosti potvrdilo i několik kontrol různých úřadů včetně ROP," uzavřel mluvčí.

Babiš, jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes, jeho dvě dospělé děti a další dva lidé jsou kvůli údajnému zneužití dotace na Čapí hnízdo stíháni. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod jiným názvem, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy