Faktickým vítězem voleb je Babiš, složit vládu bude těžké

Zdeněk John, Petr Holub
Aktualizováno 26. 10. 2013 18:32
Skončily předčasné volby do Sněmovny.
Vítěz voleb?
Vítěz voleb? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejbohatší český politik, majitel Agrofertu Andrej Babiš, je faktickým vítězem voleb, v nichž formálně nejvíce hlasů získala sociální demokracie. Český statistický úřad už sečetl všechny volební okrsky.

Základní výsledky zní: Nekoná se suverénní vítězství levice, ani katastrofální propad stran bývalé vládní koalice. Šéf favorizované ČSSD Bohuslav Sobotka získal příliš málo hlasů na to, aby jednoduše sestavil jednobarevnou vládu - navíc prohrál drtivě v kroužkovacím souboji se stranickým rivalem Michalem Haškem.

Ve Sněmovně bude sedm stran, sestavit vládu bude mimořádně obtížné, sestavit silnou vládu nemožné.

Výsledky volby 2013

Výsledky voleb 2013

Online výsledky předčasných voleb do Poslanecké sněmovny 2013:

 

ONLINE VÝSLEDKY ZDE

 

Třetí skončila KSČM. ODS propadla k historicky nejhoršímu výsledku, její úřadující předseda Martin Kuba nemá jisté místo ve Sněmovně.

Mandáty téměř rozděleny

Padesát mandátů drží ČSSD, ANO 2011 jich má 47. Tři strany pravého středu (TOP 09, ODS, LDU-ČSL) nedosahují zisku žádné z těchto stran. TOP 09 může mít 26 poslanců, ODS šestnáct, lidovci a Úsvit Tomia Okamury 14. Komunisté budou mít 33 poslanců.

Z toho vyplývá, že zatím není možné sestavit koalici o dvou stranách. Novou vládu mohou sestavit nejméně tři strany, dvě přitom musí být z trojice ČSSD, ANO a KSČM.

První výroky o trojkoalici

Padly už první výroky o koalici ČSSD - Babiš - lidovci. Andrej Babiš zopakoval předvolební výroky, že do vlády nechce. "Naše první kroky budou zákony, které povedou k rekonstrukci státu." Šéf lidovců Bělobrádek prohlásil, že vládnutí v tomto složení by nebylo komfortní ani pro jednu stranu.

Bohuslav Sobotka v prvním povolebním rozhovoru odmítl, že by odstoupil ze své funkce. "Předseda nejsilnější strany se musí pokusit o sestavení vlády a neuděláme stejnou chybu jako v roce 2010," řekl. "Budeme jednat se všemi kromě TOP 09 a ODS," dodal.

Ostatní strany, o nichž dosud nebyla řeč, nepřekročí hranici pěti procent: ani zelení, ani svobodní, a určitě už ne zemanovci a piráti.

První informace z Prahy a malých obcí

Už první výsledky z Prahy předvídaly Babišův úspěch. Například v jednom ze zbraslavských okrsků vyhrála s třiadvaceti procenty TOP 09, ANO mělo 19 procent, ČSSD o procento méně. Osm procent jistě nepotěšilo občanské demokraty, kteří na výsledky ve velkých městech vždy sázejí.

V periferní čtvrti Přední Kopanina získal ODS přece jen dvouciferný výsledek (12 procent), TOP 09 zde podlehla ANO 2011.

Úplně první výsledky voleb dorazily z Nelepeče-Žernůvky u jihomoravského Těšnova, kde jednoznačně volili lidovce. Důvodem je ovšem fakt, že ve vsi sídli domov důchodců a lidovci zde dostávají tradičně takový výsledek.

Účast menší než minule

Volební účast se podle informací od volebních komisařů z různých míst republiky pohybovala nejčastěji mezi 50 a 60 procenty. V některých pražských okrscích přesáhla 70 procent, v některých částech Plzeňského kraje ale byla méně než poloviční. Při minulých volbách do Sněmovny v roce 2010 činila účast 62,6 procenta, vůbec nejnižší byla v roce 2002 (58 %).

O co jde v šesti bodech

-------------

Online sčítání výsledků voleb sledujte ZDE

-------------

CVVM: Volební model v lednu 2013

Co jsme se dozvěděli během dneška...

  • Levice nebude mít ústavní většinu a prezident Zeman ji nemlže využít jako nástroj k prosazení prezidentského systému.
  • Neuspěla prezidentem prosazovaná strana SPOZ.
  • ČSSD nezískala bezpečnou většinu na sestavení vlády.
  • Komunisté nejsou druhou nejsilnější stranou.
  • Antipolitické strany ANO 2011 a Úsvit obsadí křesla ve Sněmovně.
  • ODS se musí spokojit s nejhorším (jednociferným) výsledkem ve své historii.

Předseda favorizované strany - sociální demokracie - Bohuslav Sobotka se vyjádřil, že by chtěl novou vládu sestavit do konce kalendářního roku. Zda se mu to podaří, není zdaleka jisté. Politologové, například Tomáš Lebeda, očekávají spíše nestabilitu a křehkou koalici.

Sobotka se sejde s komunisty hned

Sobotka chce zahájit koaliční jednání rychle. Od 18:00 má v Lidovém domě zasednout grémium ČSSD, které se situací bude zabývat. Podle informací Aktuálně.cz se s KSČM sejde vedení ČSSD už po sobotní televizní debatě lídrů, aby dohodlo scénář povolebních rozhovorů.

Předčasné volby - druhé v pořadí v historii samostatné České republiky - se konají po pádu Nečasova kabinetu a poté, co zemi vedla prezidentem jmenovaná úřednická vláda premiéra Rusnoka. Bylo to ale poprvé, co země byla tak dlouho bez Poslanecké sněmovny. Ustavení nové lze čekat do měsíce.

Průzkumy - kdo se trefil?

  STEM CVVM Ppm factum Median Fortuna VÝSLEDKY VOLEB
ČSSD 25,9 26 22,8 25,5 25,5 ?
KSČM 13,3 18 17,1 16 15,5 ?
ANO 2011 16,1 16,5 12,1 13 15 ?
TOP 09 a STAN 11,5 9 13,2 13 13 ?
ODS 8,6 6,5 7,2 8 8,5 ?
KDU-ČSL 4,5 5 5,9 6 6 ?
Úsvit přímé demokracie 5,9 5 3,7 4 5 ?
SPOZ 2,6 3,5 4,7 5 4 ?
Strana zelených 2,6 2 4,3 3 3 ?
Piráti 3,1 2,5 - 2 - ?
Svobodní 3,1 - - 2,5 - ?

Poznámka: Poslední zveřejněné odhady zisků stran ve volbách podle jednotlivých agentur či firem: Median 18.10., STEM 15.10., Ppm factum 14.10., CVVM 21.10., Fortuna 24.10.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy