Plachty, křížky a kvanta jmen. Podívejte se, jak hlasovat ve volbách

Tereza Hotová
5. 10. 2018 6:10
Češi budou v pátek a v sobotu volit zástupce do obecních zastupitelstev a do třetiny Senátu. Lidé svými hlasy vyberou vedení měst a obcí na následující čtyři roky, noví senátoři získají mandát na šest let. Pokud si nejste jistí, jak máte při volbách postupovat, projděte si náš stručný manuál.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Jakub Plíhal

Koho volíme?

Letos na podzim občané svými hlasy obmění jednu třetinu senátorů a zaplní zastupitelstva, která po následující čtyři roky povedou česká města a vesnice.

Malá města mají zastupitelstvo pouze jedno, tamější voliči tak v komunálních volbách hlasují pouze jednou. Občané měst, která se dále dělí na městské části (Brno, Praha, Ostrava a další), mohou svými hlasy obsadit nejen zastupitelstvo města, ale také zastupitelstvo městské části, ve které bydlí. 

Senátní volby se týkají pouze sedmadvaceti českých volebních obvodů. Senátoři se obměňují po třetinách každé dva roky, letos bude hlasy voličů vyměněno 27 z nich (za každý volební obvod jeden), ve funkci zůstanou šest let.

Kdo může volit?

Do obecního zastupitelstva může volit každý, kdo má české státní občanství, v dané obci trvalé bydliště a dosáhl věku osmnácti let nejpozději druhý den voleb. Zastupitele mohou volit i občané členského státu Evropské unie s trvalým nebo přechodným pobytem v příslušné obci, kteří požádali o zápis do dodatku stálého seznamu voličů.

Do Senátu mohou volit občané ČR, kteří oslaví osmnácté narozeniny nejpozději druhý den voleb.

Ve volební místnosti budete muset prokázat svoji totožnost, nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo pas. 

Kdy můžu k volební urně přijít?

Volby probíhají ve dvou dnech. V pátek 5. října můžete přijít volit od 14 do 22 hodin. V sobotu 6. října od 8 hodin ráno do 14 hodin odpoledne.

Senátní volby probíhají paralelně s komunálními, ale pokud se v některých obvodech jednomu z kandidátů nepodaří získat nadpoloviční většinu hlasů, bude o týden později následovat druhé kolo.

Kam mám jít odvolit?

Hlas je potřeba odevzdat v předem určené volební místnosti, kterou má každý volební okrsek přidělenou. Seznam míst je nejčastěji uveden na internetových stránkách obce nebo na vývěsce.

Jakým způsobem mám hlasovat v komunálních volbách?

Až se dostavíte do odpovídající volební místnosti, prokážete se platným dokladem totožnosti. Na jeho základě vám komise vydá úředně ověřenou šedou obálku, do které budete za plentou vkládat volební lístek s vámi označenou stranou nebo konkrétními kandidáty. Pokud volíte do zastupitelstva města i městské části, oba lístky vložíte do jedné obálky. Sada volebních lístků vám v předstihu přijde do schránky, pokud je ztratíte nebo poškodíte, komise vám vydá náhradní. 

S úřední obálkou a hlasovacím lístkem se volič přesune do prostoru, vyhrazeného k úpravě lístku, takzvaně "za plentu". Tam zakřížkuje vybranou stranu nebo konkrétní kandidáty, lístek vloží do obálky a před komisí vhodí do zapečetěné urny. Hlasovací lístek můžete upravit přímo ve volební místnosti za plentou, nebo si ho přinést již vyplněný. V každém případě musíte za plentu vstoupit alespoň pro vložení lístku do úřední obálky.

A jak lze hlasovací lístek upravit?

Ve všech případech rozdělujete pouze určený počet hlasů. Těch máte tolik, kolik je ve vaší obci zastupitelů. Vaše hlasy můžete rozdělit následovně:

1. Vyberete si jednu stranu nebo uskupení a křížkem označíte velké políčko vedle jeho názvu. Tímto způsobem dostane všechny vaše hlasy celá strana, jednotlivým kandidátům se přerozdělí podle pořadí, v jakém jsou na kandidátce uvedeni. Pokud si vyberete tuto možnost, neoznačujte již konkrétní kandidáty z vámi zvolené strany, na tyto preferenční hlasy by se při sčítání nepřihlíželo.

2. Místo hlasu pro celou stranu označíte křížkem jednotlivé kandidáty, které byste si v zastupitelstvu přáli mít. Ti nemusí být z jedné strany, vybírat můžete napříč všemi kandidujícími subjekty. Tomuto mechanismu se odborně říká panašování. Dejte si ale pozor, abyste neoznačili více kandidátů, než kolik máte hlasů, tedy kolik členů zastupitelstva má být zvoleno. V opačném případě by byl lístek neplatný.

3. Zkombinujete oba způsoby. Označíte křížkem celou volební stranu a ještě zaškrtnete jednotlivé kandidáty z jiných stran. Pokud zvolíte tuto metodu, vaše hlasy se započítají primárně vámi označeným kandidátům. Hlasy, které vám následně zbudou, se rozdělí zvolené straně, opět podle pořadí na hlasovacím lístku. 

Aby byl váš hlas platný, musíte postupovat podle výše uvedených pravidel a označit alespoň jednu stranu nebo kandidáta. Hlasovací lístek musíte odevzdat nepoškozený, vložený do úřední obálky.

Každý volič má také možnost z vážných, zejména zdravotních důvodů požádat o hlasování mimo volební místnost do přenosné volební schránky, kterou mu přinesou členové volební komise. O tuto možnost můžete požádat obecní úřad, ve dnech voleb poté komisi svého volebního okrsku.

Jak hlasovat ve volbách senátních?

Základní postup je stejný, opět obdržíte sadu volebních lístků, které budete ve volební místnosti dávat do obálky s úředním razítkem. Ta bude v případě senátních voleb žlutá a vkládat do ní budete pouze jeden volební lístek. Na něm bude jméno kandidáta, kterého chcete do Senátu zvolit. Obálku i s lístkem opět vhodíte do urny.

Kdy se dozvím výsledky voleb?

Po uzavření volebních místností v sobotu ve 14 hodin se hlasy začnou sčítat. Konečná čísla se odešlou Českému statistickému úřadu, který bude průběžně výsledky zveřejňovat. Všechny hlasy by měly být sečteny v neděli ráno.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy