Voda v celém Brně není pitná kvůli výskytu bakterií. Lidé ji musí převařit

Jan Hejl Michael Švec ČTK Barbora Němcová Jan Hejl , Michael Švec , ČTK , Barbora Němcová
Aktualizováno 15. 9. 2016 18:11
Kvůli zvýšenému obsahu koliformních bakterií nesmějí Brňané pít vodu z kohoutku. Ke zvýšení výskytu bakterií došlo v důsledku teplého počasí, kdy dezinfekce nefunguje tak, jak by měla. Hygienici ale Brňany uklidňují, podle nich se jedná o provozní chybu, a ne o kontaminaci fekáliemi. Lidem přesto doporučují vodu před pitím převařit. Výsledky intenzivního odběru vzorků budou známy v pátek, jejich analýza trvá tři dny.
Foto: Thinkstock

BrnoVoda v Brně a v obcích, kam ji dodávají Brněnské vodárny a kanalizace (BVK), je do odvolání pitná jen po převaření. Důvodem je výskyt koliformních bakterií, které způsobují průjmová onemocnění a můžou vážně ohrozit zdraví. Podle BVK byly zaznamenány jen v nízkém množství. Na tiskové konferenci to řekl Petr Šindler, jenž je pověřený zastupováním generálního ředitele. Doporučení konzultované s hygieniky vstoupilo v platnost okamžitě, dobu trvání nelze předjímat. Opatření se týká více než 400 tisíc lidí, kromě Brna například Modřic, Kuřimi a dalších obcí.

Brněnské vodárny a kanalizace jako preventivní opatření zvýšily dávku dezinfekčního činidla v pitné vodě a zahájily intenzivní proplachování páteřních řadů. Přijatá opatření mohou způsobit krátkodobé zakalení dodávané vody.

Ředitel Krajské hygienické stanice David Křivánek řekl, že jde spíše o preventivní opatření. "Nejedná se o havarijní stav ani kontaminaci fekáliemi, ale o zcela nepatrné překročení mikrobiálních ukazatelů v důsledku vyšší teploty dodávané studené vody, čímž mírně klesla dezinfekční účinnost běžného zabezpečení v pitné vodě," uvedl. Proto zatím nebudou stát v ulicích ani cisterny s pitnou vodou.

Také vedoucí odboru hygieny obecné a komunální z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Jana Derková Brňany uklidňuje. "Lidem voda nic neudělá, zhoršená kvalita vypovídá jen to, že provozně není něco v pořádku." Podle ní za zhoršenou kvalitu vodu může horké počasí, které vodu ohřálo z běžných 12 až 14 na 18 až 20 stupňů, a dezinfekce tedy nepůsobí, jak by měla.

Výsledky intenzivního odběru vzorků budou známy v pátek, jejich analýza trvá tři dny. "Musíme najít příčinu a odstranit ji," řekl Šindler. Bakterie se objevily pouze ve dvou vzorcích z pondělí ze Žebětína a Komína, kam míří část povrchové vody z Vírské přehrady. Dvě třetiny Brna zásobuje první březovský vodovod podzemní vodou, do jedné třetiny Brna míří voda smísená z Víru a druhého březovského vodovodu. K mísení dochází u Čebína, z Víru je to zhruba pět procent a 95 procent z březovského vodovodu. Zákonná tolerance zjištěných bakterií je nulová.

Preventivní opatření

Problém s pitnou vodou se může potenciálně týkat nejen Brna, ale i dalších 43 měst a obcí. Řekl to dnes hejtman Michal Hašek (ČSSD), který kvůli tomu svolal setkání se zástupci hygieniků, vodáren i starostů dotčených obcí s rozšířenou působností. Podle Haška však není důvod k panice a opatření jsou spíše preventivní.

Hejtman si vyžádal od vodáren seznam obcí, kam dodávají vodu. Mezi ně patří kromě Brna Adamov, Bílovice nad Svitavou, Česká, Dolní Loučky, Doubravník, Drásov, Hajany, Hrušovany, Kaly, Kuřim, Lelekovice, Letovice, Lomnice-Brusná, Malá Lhota, Malhostovice, Měnín, Modřice, Moravany, Moutnice, Nebovidy, Nesvačilka, Ořechov, Otmarov, Popovice, Rajhrad, Rajhradice, Rebešovice, Rozdrojovice, Skorotice, Sokolnice, Střelice, Šebrov-Kateřina, Šlapanice, Štěpánovice, Telnice, Těšany, Tišnov, Újezd u Tišnova, Vojkovice, Vranov, Žatčany, Želešice a Židlochovice. Kraj bude starosty informovat, aby o situaci uvědomili občany.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy