Namísto jednoho ombudsmana bude mít vnitro tři. Inspirovala je pošta, kde to funguje efektivně

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
5. 12. 2016 19:15
Ministerstvo vnitra plánuje změny u své kanceláře ombudsmana. Od prvního ledna by se měl úřad "rozseknout" na tři části. Svého ochránce by tak měli dostat policisté, hasiči i zaměstnanci ministerstva vnitra. Kritici však varují před tím, že může dojít ke ztrátě nezávislosti instituce. Vnitro však brání změny snahou o zefektivnění.
Policisté přijdou o svého nezávislého ombudsmana.
Policisté přijdou o svého nezávislého ombudsmana. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Policejní ombudsman, který hájí práva desítek tisíc lidí pracujících pod ministerstvem vnitra, nejspíš brzy skončí. Resort totiž chce, aby namísto současné Kanceláře ombudsmana ministerstva vnitra vznikly hned tři specializované útvary: samostatný ochránce práv pro policisty, pro hasiče i pracovníky ministerstva vnitra.

Resort záměr vysvětluje snahou o zvýšení efektivity. Konkrétní inspirací se přitom stala překvapivě Česká pošta. "Na základě poznatků z fungování ombudsmanky České pošty jsme se rozhodli jít cestou specializace a místo jednoho oddělení na ministerstvu vnitra zřídit autonomní ombudsmany, kteří budou přímo zařazení v bezpečnostních sborech," vysvětluje Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstva. 

To však má řadu kritiků, na prvním místě samotnou ohroženou kancelář policejního ombudsmana, které v současnosti šéfuje Blanka Besserová, dříve Kosinová.

"Vnitro to strčí blíže ke sborům, a tím se setře nezávislost. Když si třeba policista stěžuje na porušení práv někomu, kdo je podřízen policejnímu prezidentovi, tak se tím nezávislost stírá," míní spolupracovník Besserové Tomáš Almer. 

Sama Besserová nechtěla plán vnitra komentovat. "Důvody rušení kanceláře neznám a při počtu 140 podání za rok mě ani žádný nenapadá," napsala Aktuálně.cz stručně v SMS. Pokud reorganizace odstartuje, bude Besserová podle zákona o služebním poměru převedena na jiné místo, které odpovídá tomu současnému.

Kriticky se k plánu ministerstva staví i člen výboru pro bezpečnost Daniel Korte (TOP 09). "Neshledávám v tom žádnou logiku. Ten ombudsman by měl být nezávislý, to znamená odražený od jednotlivých úseků. Být policistou a mít nějakou stížnost, tak nevím, proč bych šel za ombudsmanem podřízeným policejnímu prezidentovi, a ne rovnou za policejním prezidentem," argumentuje. 

Ze změny jsou v rozpacích i policejní odbory. "Se zrušením kanceláře ombudsmana nesouhlasím. Jak si máme zrušení kanceláře vykládat? Jako snahu eliminovat možnosti příslušníků a zaměstnanců, kteří u ombudsmana hledali pomoc?" ptá se předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler.

Kancelář policejního ombudsmana vznikla v roce 2011 v rámci strategie vlády proti korupci. V roce 2012 začala řešit i podněty od hasičů. Kromě navrhování nápravy nedostatků na vnitru se zabývá i řešením sporů uvnitř bezpečnostních složek a tvorbou analýz, které by měly podchytit a řešit problémy uvnitř policie.

 

Právě se děje

před 37 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy