Vnitro bude řešit útok plynem na Skripala. Do konce týdne se setkám s rozvědkou i BIS, říká Metnar

Premiér v demisi Andrej Babiš se spolu s vládou musí rozhodnout, zda vyjde vstříc západním spojencům, nebo udělá ústupek vůči Rusům. K těm má dlouhodobě blízko český prezident Miloš Zeman a jeho okolí.
Lubomír Metnar, Andrej Babiš.
Lubomír Metnar, Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká ministerstva i tajné služby jsou po útoku nervovým plynem na ruského exšpiona Sergeje Skripala v Británii v pohotovosti. Do konce týdne se ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar sejde se šéfy dvou tajných služeb a rozhodne o české reakci na vzniklou situaci.

Ve čtvrtek Německo, Francie, Velká Británie a USA ve společném prohlášení obvinily z útoku nervovou látkou Rusko. Pod prohlášení se podepsal i americký prezident Donald Trump. Británie už avizovala, že ze svého území vyhostí 23 ruských diplomatů.

"Do konce týdne bych se chtěl sejít s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) a také šéfem Úřadu pro zahraniční styky a informace (UZSI)," řekl Aktuálně.cz ministr vnitra Metnar.

Ministr se už ve středu setkal s novým britským velvyslancem Nicholasem Archerem. "Vyjádřil jsem podporu a navrhl prohloubení spolupráce našich a britských bezpečnostních složek," popsal Metnar.

V současnosti je podle informaci Aktuálně.cz už vytipováno několik lidí z ruské ambasády, kteří by v případě rozhodnutí vlády a ministra zahraničí mohli být vypovězeni ze země. Tuto informaci ministr vnitra Metnar nechtěl ani potvrdit, ani vyvrátit.

Rozhodnutí, zda Rusku vyhostit diplomaty, nebo na něj uvalit jiný druh sankcí, zůstane na politicích. Česká diplomacie totiž musí počítat s tím, že v případě vyhoštění diplomatů z Česka vypoví Rusko z Moskvy stejný počet českých zástupců, což může ochromit české zastoupení v Rusku.

Velvyslanec Archer se sešel také s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zahraničí Martinem Stropnickým (ANO). Podle informací Aktuálně.cz z diplomatických kruhů požádal velvyslanec o výraz solidarity s kroky Velké Británie vůči Rusku. Podobné žádosti zaznívají z úst britských diplomatů u všech spojenců NATO.

"Premiér byl žádosti nakloněn. Velvyslanec dostal pozitivní odpověď," sdělil redakci zdroj z diplomatických kruhů, který je s výsledky schůzek obeznámen.

"Ostře odsuzujeme bezprecedentní útok nervovým plynem na území Velké Británie. Česká republika stojí jednoznačně na straně našeho spojence," napsal ve středu na sociálních sítích Babiš, který se už od svého jmenování snaží v zahraničí působit jako prozápadní politik.

Příští týden může rozhodnout

Tuzemská diplomacie ale zatím zůstává zdrženlivá. "Nevím o žádné jiné členské zemi NATO, která by takový krok deklarovala. V pondělí se v Bruselu sejdou ministři zahraničí EU a celá kauza bude určitě na pořadu jednání. Dá se předpokládat, že k tomuto přijmeme v rámci EU společné stanovisko," sdělil Stropnický. Právě příští týden se dají očekávat zásadní diplomatická rozhodnutí, sejdou se i vysocí představitelé NATO.

Premiér Babiš se sice prezentuje prozápadně, ale ve fázi vyjednávání ohledně nové vlády roste i vliv prezidenta Miloše Zemana, který se netají proruskými postoji.

Jak zjistil on-line deník Aktuálně.cz a týdeník Respekt, Hrad nedávno lobboval například za vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do Ruska. Zeman také apeluje na zrušení ekonomických sankcí vůči Ruské federaci, které označuje za nefunkční.

Podívejte se na záběry špióna Sergeje Skripala:

Záběry ruského exšpióna Sergeje Skripala z obchodu jen 5 dní před otravou | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy