Vláda schválila více práv pro uprchlíky, zlepšení podmínek pro jejich děti ale neprošlo

Martin Ťopek Martin Ťopek
11. 4. 2016 19:19
Podle rady vlády pro lidská práva Česká republika ve stávající uprchlické krizi nezajišťuje odpovídající sociální ochranu dětí-cizinců a jejich rodin. Navrhla proto změnu přístupu, která ale na jednání vlády uspěla jen z poloviny.
Vláda odmítla podnět Rady pro lidská práva na zlepšení podmínek nezletilých cizinců.
Vláda odmítla podnět Rady pro lidská práva na zlepšení podmínek nezletilých cizinců. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier dnes odcházel z jednání vlády zklamaný. Neuspěl totiž s návrhem na zlepšení podmínek dětí uprchlíků v Česku.

Vláda se zabývala podnětem rady pro lidské práva na téma protiprávního zadržování uprchlíků a nakládání s cizími dětmi a jejich rodinami. Zatímco zlepšení práv pro dospělé běžence vláda s drobnými změnami schválila, zlepšení podmínek pro děti-cizince smetli ministři ze stolu.

Pro Jiřího Dienstbiera byl postup vlády málo srozumitelný. "Všechny principy jsme nastavili velmi obecně," uvedl k návrhu, který si kladl za cíl zlepšit práva a podmínky uprchlíku, a to i bezprizorních dětí, které se mezi také jsou. 

Proč chtěl prosadit změnu v přístupu k dětským uprchlíkům? "Rada vlády pro lidská práva se zásadním znepokojením konstatuje, že Česká republika ve stávající uprchlické krizi nezajišťuje odpovídající sociální ochranu dětí-cizinců a jejich rodin," stojí v podnětu.

Jeho součástí bylo i jakési desatero, které definovalo, v čem by se měly zlepšit podmínky dětí a jejich rodin. V návrhu například stálo, že děti nesmějí být umisťovány do běžných detenčních ústavů společně s dospělými a že musí být naopak sloučení v nejkratším možném čase se svými příbuznými, pokud ti jsou na území Evropské unie.

Děti by navíc po celou dobu pobytu na našem území měly mít přístup ke vzdělání. "V zařízeních pro zajištění cizinců je nutné apelovat na lidský, nikoli represivní přístup personálu," zněl poslední bod desatera. Návrh přesto neprošel. 

Dienstbier uvedl, že výsledek je pro něj velmi neurčitý. Jeden z jeho návrhů totiž jen těsně prošel, druhý, týkající se právě dětí, vláda neschválila o jeden hlas.

Lépe dopadli dospělí uprchlíci. V prvním podnětu rady vlády pro lidská práva, který se jich týkal , byly jen tři body. První hovoří o zachování lidské důstojnosti, druhý o zajištění mezinárodní ochrany při přemisťování uprchlíků do jiné země Evropské unie. Třetí bod si klade za cíl poskytovat lepší právní pomoc zadrženým cizincům. 

Vláda ani premiér výsledek hlasování více nekomentovali. " Vláda hlasuje ve sboru nadpoloviční většinou a níže zmíněný návrh nenašel dostatečnou podporu mezi členy vlády," napsal mluvčí vlády Martin Ayrer.

 

Právě se děje

Další zprávy