Vít Bárta: Politiky nesledovala ABL, ale externista

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 1. 2011 16:50
ODS Bártu vyzvala, aby okolnosti kauzy vysvětlil přímo premiéru Nečasovi
Vít Bárta. Ilustrační foto
Vít Bárta. Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bezpečnostní agentura ABL nepřijímala podle jejího někdejšího majitele, ministra dopravy Víta Bárty (VV) objednávky ke sledování politiků a žádného z politiků nediskreditovala.

Dokumenty, které o sledování představitelů Prahy 11 před čtyřmi lety zveřejnila Mladá fronta Dnes, jsou silně manipulovány, řekl dnes Bárta.

"ABL nepřijímala politické objednávky a nediskreditovala politiky," zdůraznil Bárta.

Dokumenty podle něho nepocházejí z ABL a detektiv Pavel Pertlíček, který podle listu sledování prováděl, nebyl zaměstnancem agentury. Spolupracoval s ní externě podobně jako řada jiných dodavatelů, měl ale k dispozici technické zázemí agentury včetně například elektronické pošty.

Vysvětlení Nečasovi

Prvního místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku (ODS) Bártovo vysvětlení nepřesvědčilo, stejně se vyjádřili i sociální demokraté. Naopak členové Věcí veřejných Bártovi věří.

Přemysl Sobotka poukázal na to, že Pertlíček byl sice podle Bárty externista, ale byl plně ve smluvním vztahu s ABL a v daném okamžiku politiky sledoval.

"Budeme požadovat jasné vysvětlení, a to vysvětlení musí přijít od pana ministra směrem k našemu premiérovi Petru Nečasovi," řekl Sobotka. Podle informací z ODS se Nečas ke kauze vyjádří nejdříve po víkendu.

Řízené provokace v Praze 11

Agentura ABL podle Bárty nemá k dispozici dokumenty, o kterých píše MfD. "Můj zásadní problém je, že nemám žádné evidence, které mi umožňují rekonstrukci mých aktivit čtyři roky zpět," podotkl ministr dopravy.

Před čtyřmi lety se ABL podle něho rozhodovala, zda rozšířit protikorupční aktivity do veřejné sféry a Praha 11 byla možný klient.

Radnice Prahy 11 byla podle Bárty v lednu a v únoru prověřována v tom smyslu, zda s ní může ABL spojit své jméno. Potom ABL mimo jiné prověřovala různé podněty podezření z korupce a prováděla prý řízené provokace členů radnice. Aktivity ABL pro Prahu 11 byly asi za dva miliony ročně, podotkl Bárta.

Podněty prověřovali podle Bárty analytici ABL. Úkol mohl dostat konkrétní subdodavatel. Analytik pak po vyhodnocení podkladů rozhodl, zda předat podnět policii, nebo věc skartovat.

"Je dobré říci, že počet prověřovaných podání jen v březnu (roku 2007) se blížilo pěti desítkám, v dubnu osmi desítkám a v květnu 180 podání," uvedl Bárta.

Pertlíček upravoval dokumenty údajně doma. "Nebyla to aktivita firmy ABL," zdůraznil Bárta. Detektiv podle něho pracoval vedle ABL pro různé advokátní kanceláře. ABL je certifikována na nakládání s osobními údaji, dodal ministr dopravy.

VV: Bártovi věříme

ABL se od října s vydavatelem MfD, společností MAFRA, soudí o 35 milionů korun. Jde podle Bárty o škodu vzniklou, když ABL chtěla prodat svou detektivní divizi a informace o sledování politiků snížily její cenu.

Bárta dal v září čestné slovo premiéru Petru Nečasovi, že agentura politiky nesledovala. Potom, co MfD zveřejnila nové údaje, chtěla ODS a Nečas osobně po Bártovi veřejné vysvětlení. Agenturu ABL nyní vlastní ministrův bratr.

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že ho dnes Bárta nepřesvědčil, informace o sledování politiků Prahy 11 firmou ABL podle něj nevyvrátil a měl by odstoupit. "A pokud to neudělá sám, měl jej odvolat premiér Nečas. Celá jeho vláda se totiž nyní kvůli Vítu Bártovi stala pro českou veřejnost zcela nedůvěryhodnou," řekl.

Členové Věcí veřejných za Bártou stojí. Už v úterý Bárta kauzu vysvětloval v poslaneckém klubu a jeho předsedkyně Kristýna Kočí novinářům řekla, že Bártovu vysvětlení klub věří.

"Kauza ABL je pro mne stále jen vznesením obvinění, že detektivní divize bezpečnostní agentury vykonávala detektivní činnost. Vít Bárta šlape na kuří oka penězovodům politických stran. Za to je nyní 'po zásluze' trestán," sdělila dnes ČTK místopředsedkyně strany Karolína Peake.

 

Právě se děje

Další zprávy