Virus A/H1N1 útočí. Nemocných je už více než 100 tisíc

ČTK ČTK
1. 12. 2009 19:35
Lidí, kteří na nový tip chřipky zemřeli, je zatím jedenáct
Zájem o vakcíny je nižší, než se čekalo. Může za to negativní kampaň středočeských zdravotníků?
Zájem o vakcíny je nižší, než se čekalo. Může za to negativní kampaň středočeských zdravotníků? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku onemocnělo takzvanou prasečí chřipkou už více než sto tisíc lidí.

Překročení této hranice konstatují průběžné statistiky hygieniků. Jde o oficiální čísla, takže nakažených může být ve skutečnosti mnohem více.

Nemoc si v Česku zatím vyžádala jedenáct potvrzených obětí.

Do republiky míří v současné době další desítky tisíc vakcín a příští týden možná začne očkování i u vytipovaných skupin dětí.

Lékaři zatím pokračují v očkování dospělých. Řada lidí o něj ale nemá zájem, přičemž očkovat se nedává ani podstatná část zdravotníků.

Vakcinologové jsou tím znepokojeni. Varují před vzbuzováním dojmu, že vakcína je nebezpečná.

S očkováním se pak dosud vůbec nezačalo ve Středočeském kraji. Tamní záchranná služba si ale po několikadenním sporu už vysvětlila s ministerstvem zdravotnictví nejasnosti kolem identifikačních čísel na ampulích a dodacích listech k vakcíně.

I ve středních Čechách se tak začne očkovat, a to zřejmě v pátek.

11 mrtvých

V posledních dnes přibyli další dva mrtví a virus A/H1N1 už tak má celkem na svědomí jedenáct životů.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zemřel devětatřicetiletý muž s chorobou srdce. V Mělníku pak devětadvacetiletý pacient.

Obě nákazy zjistila Národní referenční laboratoř pro chřipku, mrtvé potvrdilo ministerstvo zdravotnictví.

V pondělí také zemřel v Oblastní nemocnici v Jičíně třicetiletý muž na selhání srdce, zřejmě v souvislosti s prasečí chřipkou.

Pokud testy i u tohoto zemřelého virus H1N1 potvrdí, bude to dvanáctá oběť v Česku.

Tento týden dorazí do republiky dalších 72 tisíc vakcín proti prasečí chřipce. Pokud vláda schválí očkování dětí od deseti let, začne jejich vakcinace příští týden.

Vakcínu by měly dostat děti s chronickým onemocněním dýchacích cest, ledvin a srdce, které jsou ohroženy srdečním selháním, malí pacienti s poruchou imunity a s rakovinou.

Očkovány by měly být také děti s neurologickým onemocněním. Převážná část navržených budou děti s astmatem, které budou očkovány, pokud dlouhodobě užívají inhalační léčbu.

Vakcíny? Nezájem

Již dříve, v první dodávce, dostala Česká republika 90 tisíc vakcín pro zdravotníky a lidi od 18 do 60 let se zdravotním zatížením.

Zájem o očkování je však malý, a to i mezi zdravotníky. Například většina personálu nemocnic v Pardubickém kraji očkování proti prasečí chřipce odmítá.

Podíl lékařů a sester, kteří podstoupili vakcinaci, v žádném zařízení nepřesáhl čtvrtinu.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy