reklama
 
 

Virus A/H1N1 útočí. Nemocných je už více než 100 tisíc

1. 12. 2009 19:35
Lidí, kteří na nový tip chřipky zemřeli, je zatím jedenáct

Praha - V Česku onemocnělo takzvanou prasečí chřipkou už více než sto tisíc lidí.

Překročení této hranice konstatují průběžné statistiky hygieniků. Jde o oficiální čísla, takže nakažených může být ve skutečnosti mnohem více.

Nemoc si v Česku zatím vyžádala jedenáct potvrzených obětí.

Do republiky míří v současné době další desítky tisíc vakcín a příští týden možná začne očkování i u vytipovaných skupin dětí.

Lékaři zatím pokračují v očkování dospělých. Řada lidí o něj ale nemá zájem, přičemž očkovat se nedává ani podstatná část zdravotníků.

Vakcinologové jsou tím znepokojeni. Varují před vzbuzováním dojmu, že vakcína je nebezpečná.

S očkováním se pak dosud vůbec nezačalo ve Středočeském kraji. Tamní záchranná služba si ale po několikadenním sporu už vysvětlila s ministerstvem zdravotnictví nejasnosti kolem identifikačních čísel na ampulích a dodacích listech k vakcíně.

I ve středních Čechách se tak začne očkovat, a to zřejmě v pátek.

11 mrtvých

V posledních dnes přibyli další dva mrtví a virus A/H1N1 už tak má celkem na svědomí jedenáct životů.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zemřel devětatřicetiletý muž s chorobou srdce. V Mělníku pak devětadvacetiletý pacient.

Obě nákazy zjistila Národní referenční laboratoř pro chřipku, mrtvé potvrdilo ministerstvo zdravotnictví.

V pondělí také zemřel v Oblastní nemocnici v Jičíně třicetiletý muž na selhání srdce, zřejmě v souvislosti s prasečí chřipkou.

Pokud testy i u tohoto zemřelého virus H1N1 potvrdí, bude to dvanáctá oběť v Česku.

Tento týden dorazí do republiky dalších 72 tisíc vakcín proti prasečí chřipce. Pokud vláda schválí očkování dětí od deseti let, začne jejich vakcinace příští týden.

Vakcínu by měly dostat děti s chronickým onemocněním dýchacích cest, ledvin a srdce, které jsou ohroženy srdečním selháním, malí pacienti s poruchou imunity a s rakovinou.

Očkovány by měly být také děti s neurologickým onemocněním. Převážná část navržených budou děti s astmatem, které budou očkovány, pokud dlouhodobě užívají inhalační léčbu.

Vakcíny? Nezájem

Již dříve, v první dodávce, dostala Česká republika 90 tisíc vakcín pro zdravotníky a lidi od 18 do 60 let se zdravotním zatížením.

Zájem o očkování je však malý, a to i mezi zdravotníky. Například většina personálu nemocnic v Pardubickém kraji očkování proti prasečí chřipce odmítá.

Podíl lékařů a sester, kteří podstoupili vakcinaci, v žádném zařízení nepřesáhl čtvrtinu.

 

autor: ČTK | 1. 12. 2009 19:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama