Více pravomocí pro celníky? Jdete proti úspěchům Daňové Kobry, nesouhlasí s Babišem Chovanec

ČTK ČTK
23. 8. 2016 18:15
Ministerstvo financí chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy, k čemuž má nyní oprávnění pouze policie. Rozšíření pravomocí Celní správy úřad plánuje od roku 2019. Uvedl to v úterý na tiskové konferenci ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který už dříve oznámil od ledna vznik finanční policie, považuje záměr za nesystémový a problematický. Celní správa podle něj trestné činy vyšetřovat neumí a není na to připravena personálně ani odborně.
Milan Chovanec a Andrej Babiš.
Milan Chovanec a Andrej Babiš. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) plánuje od roku 2019 významně rozšířit pravomoci celní správy, která pod jeho ministerstvo spadá. Se záměrem, aby celníci nově vyšetřovali daňové trestné činy, k čemuž má nyní oprávnění pouze policie, ale nesouhlasí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Celní správa podle něj trestné činy vyšetřovat neumí a není na to připravena personálně ani odborně.

Pokud nyní celníci přijdou na daňový trestný čin, musí ho buď rovnou předat policii, nebo ho mohou se souhlasem státního zástupce prověřovat. Jejich pravomoci ale končí před zahájením trestního stíhání, kdy věc přebírají policisté. Až k soudu může policejní orgán celní správy věc dovést pouze v případech takzvaného zkráceného přípravného řízení.

To by chtělo ministerstvo financí změnit. Celní správě by se podle návrhu měla také rozšířit pravomoc na prověřování trestních oznámení i u dalších daní, nyní je to u DPH a spotřebních daní. Spolu s tím by podle ministerstva celníci měli získat kompetence k vyhledávání, zajišťování a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

"Záměr Andreje Babiše je nesystémový a jde proti trendu úspěšné spolupráce Daňové Kobry," kritizoval koaličního partnera Chovanec. Speciální tým Kobra funguje přes dva roky a zachránil státu přes šest miliard korun. Jde o společný tým policistů, celníků a finanční správy, který bojuje proti daňovým únikům.

U sousedů se celníci účastní

Obdobná situace jako v České republice, kdy celníci figurují pouze v přípravném řízení, je podle ministerstva financí v Irsku, Bulharsku, Švédsku nebo Nizozemsku. Naopak u všech sousedů, ale například i ve Finsku, Francii, Itálii, Řecku nebo Maďarsku, se celníci účastní celního řízení v dalších fázích vyšetřování, uvedlo ministerstvo.

Babiš upozornil na to, že záměr ministerstva souvisí s dlouhodobou koncepcí rozvoje celní správy, o níž se na ministerstvu diskutuje od roku 2007. "Záměr byl opakovaně podpořen ze strany státních zástupců a jeho realizace dalekosáhle přesahuje funkční období současné vlády," řekl.

Ministerstvo financí musí změny projednat s ministerstvem spravedlnosti, protože úpravy si vyžádají novelu trestního řádu. Návrh chce Babiš v následujících týdnech předložit vládě.

Návrh podle ministerstva počítá s tím, že působnost pověřených celních útvarů nebude výlučná, ale společná s policií. Zda by vyšetřování prováděla celní správa, nebo policie, bude záviset podle úřadu na tom, kdo se o trestné činnosti dozvěděl dříve, a na konkrétních okolnostech případu. Celní správa by měla o zahájení vyšetřování informovat příslušný útvar policie. "Vyvstane-li spor o příslušnost těchto orgánů, rozhodne o něm státní zástupce," uvedlo ministerstvo financí. Celníci už dnes stejně jako policie při řešení trestných činů podléhají dozoru státního zástupce.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy