Vezmi molotov a zapal policii, hlásala anarchistka na Prague Pride. Hrozí jí vězení

ČTK ČTK
9. 7. 2019 15:50
Okresní soud v Karviné se v úterý začal zabývat případem osmnáctileté aktivistky z Orlové. Její transparent, který nesla během loňského pochodu na podporu sexuálních menšin Prague Pride, údajně nabádal k zapálení policie. Podle státního zastupitelství se tak aktivistka dopustila podněcování k trestnému činu. Za to jí hrozí podle zákona až dva roky vězení. Krátce po zahájení soudkyně jednání pro veřejnost a média uzavřela.
Aktivistka se s transparentem zúčastnila loňského pochodu Prague Pride.
Aktivistka se s transparentem zúčastnila loňského pochodu Prague Pride. | Foto: David Kohout

Dívka, která se označuje za anarchistku, nesla transparent s textem "Fuck gender, take a molotov, burn the police" (podle policejního překladu Zas*aný gender, vezmi si molotov, zapal policii). S transparentem se fotila a snímky pak byly zveřejněny i na sociálních sítích.

"Vědomě nabádala další osoby k násilnému jednání vůči policii za použití molotovových koktejlů," uvedl kriminalista v usnesení o zahájení trestního stíhání. Podle něj je pravděpodobné i to, že text souvisel s policejní akcí Fénix, po níž policisté stíhali několik lidí kvůli údajné přípravě teroristického útoku na vlak. V reakci na akci docházelo k zapalování policejních vozů.

S tím ale souzená aktivistka nesouhlasí. Odmítá, že by chtěla v někom vzbudit potřebu upalovat policisty. "Jsem anarchistka a přála bych si svět bez policie. Text transparentu jsem ale myslela tak, aby policie byla zrušena. Ne však násilnou cestou. Byla to nadsázka, kterou ale policisté nepochopili," uvedla.

Anglický výraz "Burn the police" se podle ní překládá jako "zapal policii". "A policie není ani policista, ani policejní auto, a dokonce ani policejní stanice. Policie je instituce, nehmotná věc, kterou zapálit nejde," dodala. To, že je její text spojován s akcí Fénix, ji zarazilo.

Loňského pochodu se obžalovaná účastnila ještě jako sedmnáctiletá. Souzena je tedy jako mladistvá, i když nyní je už plnoletá. Dívka soud požádala, aby jednal veřejně. Soudkyně to ale odmítla s tím, že veřejné projednání by nebylo v zájmu obžalované. Jednání bylo tedy neveřejné. Veřejnost a média do jednací síně budou moci vstoupit až na vyhlášení rozsudku, padnout by mohl 28. srpna. Na tento termín totiž soudkyně hlavní líčení odročila.

Průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů, translidí (LGBT) Prague Pride Parade loni Prahou prošel 11. srpna. Účastnilo se jej několik desítek tisíc lidí. Pochod je tradičně součástí festivalu Prague Pride na podporu sexuálních menšin.

Video: Levicový extremismus? V Česku není, operace Fénix byla policejní provokace, říká Uhlová

Síť revolučních buněk je dílo jen několika lidí, někoho kdo je vyšinutý a rád se dívá na hořící auta, říká aktivistka Saša Uhlová | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Slovenskou obcí Petkovce se večer prohnalo tornádo. Několik domů je bez střechy

Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé jsou bez střechy. Na místě zasahují hasiči, informují slovenská média.

"Nahlášeno bylo poškození čtyř rodinných domů, kterým (tornádo) odneslo střechu. Polámané jsou stromy, elektrické vedení je stržené," uvedla podle serveru Teraz.sk operační důstojnice krajských hasičů v Prešově. Popis škody, které tornádo způsobilo, je podle starosty zatím předběžný.

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy