Vezmi molotov a zapal policii, hlásala anarchistka na Prague Pride. Hrozí jí vězení

ČTK ČTK
9. 7. 2019 15:50
Okresní soud v Karviné se v úterý začal zabývat případem osmnáctileté aktivistky z Orlové. Její transparent, který nesla během loňského pochodu na podporu sexuálních menšin Prague Pride, údajně nabádal k zapálení policie. Podle státního zastupitelství se tak aktivistka dopustila podněcování k trestnému činu. Za to jí hrozí podle zákona až dva roky vězení. Krátce po zahájení soudkyně jednání pro veřejnost a média uzavřela.
Aktivistka se s transparentem zúčastnila loňského pochodu Prague Pride.
Aktivistka se s transparentem zúčastnila loňského pochodu Prague Pride. | Foto: David Kohout

Dívka, která se označuje za anarchistku, nesla transparent s textem "Fuck gender, take a molotov, burn the police" (podle policejního překladu Zas*aný gender, vezmi si molotov, zapal policii). S transparentem se fotila a snímky pak byly zveřejněny i na sociálních sítích.

"Vědomě nabádala další osoby k násilnému jednání vůči policii za použití molotovových koktejlů," uvedl kriminalista v usnesení o zahájení trestního stíhání. Podle něj je pravděpodobné i to, že text souvisel s policejní akcí Fénix, po níž policisté stíhali několik lidí kvůli údajné přípravě teroristického útoku na vlak. V reakci na akci docházelo k zapalování policejních vozů.

S tím ale souzená aktivistka nesouhlasí. Odmítá, že by chtěla v někom vzbudit potřebu upalovat policisty. "Jsem anarchistka a přála bych si svět bez policie. Text transparentu jsem ale myslela tak, aby policie byla zrušena. Ne však násilnou cestou. Byla to nadsázka, kterou ale policisté nepochopili," uvedla.

Anglický výraz "Burn the police" se podle ní překládá jako "zapal policii". "A policie není ani policista, ani policejní auto, a dokonce ani policejní stanice. Policie je instituce, nehmotná věc, kterou zapálit nejde," dodala. To, že je její text spojován s akcí Fénix, ji zarazilo.

Loňského pochodu se obžalovaná účastnila ještě jako sedmnáctiletá. Souzena je tedy jako mladistvá, i když nyní je už plnoletá. Dívka soud požádala, aby jednal veřejně. Soudkyně to ale odmítla s tím, že veřejné projednání by nebylo v zájmu obžalované. Jednání bylo tedy neveřejné. Veřejnost a média do jednací síně budou moci vstoupit až na vyhlášení rozsudku, padnout by mohl 28. srpna. Na tento termín totiž soudkyně hlavní líčení odročila.

Průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů, translidí (LGBT) Prague Pride Parade loni Prahou prošel 11. srpna. Účastnilo se jej několik desítek tisíc lidí. Pochod je tradičně součástí festivalu Prague Pride na podporu sexuálních menšin.

Video: Levicový extremismus? V Česku není, operace Fénix byla policejní provokace, říká Uhlová

Síť revolučních buněk je dílo jen několika lidí, někoho kdo je vyšinutý a rád se dívá na hořící auta, říká aktivistka Saša Uhlová | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy