Praha - Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká ukončila prověřování všech státních zástupců, kteří absolvovali Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni.
Na jejich studium se zaměřila poté, co se na škole propukl skandál s opisováním studentských prací a případy nestandardně rychlého studia.
Nakonec úřad Vesecké našel na seznamu rychlostudentů pouze tři státní zástupce - po jednom z městského zastupitelství v Praze, krajského zastupitelství v Plzni a Ústí nad Labem.
„Ani v jednom případě však nebylo zjištěno nic, co by jejich studium zpochybnilo," řekla Aktuálně.cz Vesecká.
U všech tří žalobců, kteří studovali v Plzni kratší než standardní dobu, totiž podle kontroly nešlo o extra rychlé studium, pouze o zkrácení o jeden až dva měsíce.
Nejvyšší státní zastupitelství požádalo o prověření rychlostudentů mezi žalobci na počátku listopadu.
„Oslovili jsme všechna krajská zastupitelství a vrchní zastupitelství, aby prověřila seznam rychlostudentů, zda je mezi nimi někdo ze státních zástupců," popsala postup Vesecká. „A pokud ano, aby přezkoumali, jak studium absolvovali."
Jak jednotlivá státní zastupitelství studium svých zaměstnanců prověří, to Nejvyšší žalobkyně nechala na nich. "Nedávali jsme přesné zadání," říká.
Pokud se neobjeví nové skutečnosti, tímto prověřování plzeňských studentů z řad žalobců pro Nejvyšší státní zastupitelství skončilo.
Bez pravomoci
Také policejní prezidium avizovalo, že prověří studenty plzeňské fakulty z řad policie. Tento postup vedení policie doporučil také ministr vnitra Martin Pecina. Prezidium se ale nakonec jejich studiem nezabývalo.
„Studium je věcí školy a policejní prezidium nemá žádnou pravomoc tyto studijní záležitosti zkoumat," uvedla mluvčí prezidia Dagmar Bednarčíková. „Při nástupu nebo v průběhu pracovního vztahu nám tito policisté doložili, že mají vysokoškolské nebo bakalářské vzdělání a doložili to diplomem. My nemáme pravomoc zjišťovat, zda jej získali oprávněně."
Podle Bednarčíkové si tedy prezidium pouze zjistilo počet policistů, kteří na škole studovali. "Udělali jsme si obrázek, kolik lidí tam studovalo, jaké tituly získali," říká. "Pokud fakulta, ministerstvo školství nebo akreditační komise zjistí, že při jejich studiu došlo k pochybení, pak se tím budeme zabývat."