Vakcíny proti prasečí chřipce konečně dorazily do Česka

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
18. 11. 2009 11:27
Očkovat proti prasečí chřipce se může prvních 95 tisíc lidí.

Praha - Vakcíny proti prasečí chřipce ve středu dorazily do Česka. Očkovat se s nimi může prvních 95 tisíc lidí.

Jako první půjdou na řadu chronicky nemocní lidé, po nich zdravotníci.

Lidé důležití pro plynulý chod státu si ale budou muset na látku ještě počkat. Pro ně přijde vakcína zřejmě až v prosinci.

"První várka vakcín je tady. V nejbližších dnech by se měly dostat k praktickým lékařům a do vakcinačních center," potvrdil deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Kdy se ale látka rozveze do regionů, prozatím nevěděl.

Očkovat se přitom mělo začít už v polovině minulého měsíce. Dodávky se ale zpozdily. Očkování začne zřejmě až příští týden.

Ministerstvo současně oznámilo, že proti prasečí chřipce se nakonec bude moci naočkovat víc lidí, než se původně předpokládalo - kolem milionu. Očkovat se totiž může většinou jen jednou dávkou, ne dvěma. Ve čtvrtek bude tuto změnu v pandemickém plánu schvalovat bezpečnostní rada státu.

Očkování proti A/H1N1

Které země už očkují:

  • Čína, Austrálie, USA, Švédsko, Japonsko, Francie, Velká Británie, Německo, Kanada, Jižní Korea, Turecko, Irsko, Slovinsko, Portugalsko, Chorvatsko, Švýcarsko, Belgie, Nizozemí, Rakousko.

Epidemie přijde za pár dnů

Epidemiologivé předpovídají, že hlavní vlna chřipky zaplaví Česko už v prosinci.

"Předpokládám, že už během několika dnů až týdnů bude docházet ke kulminaci až promoření populace. Pak půjde počet případů mírně dolů. Nový virus H1N1 tady ale bude kolovat minimálně rok, možná rok a půl," řekl šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková už proto domlouvá s ministryní školství, jaká opatření se zavedou na školách. Prozatím to vypadá tak, že chřipkové prázdniny budou moci vyhlásit ty z nich, ve kterých se chřipkou nakazí 15 až 20 procent žáků.

Proti prasečí chřipce už se podle dostupných údajů očkuje v 19 zemích světa. Jako první začala 21. září Čína, následovala Austrálie. Od začátku listopadu lékaři očkují také v devíti evropských zemích.

 

Právě se děje

Další zprávy