Václav Klaus vydává knihu, první po odchodu z Hradu

ČTK ČTK
25. 3. 2013 15:20
Publikace "Václav Klaus - Deset" obsahuje ex-prezidentovy projevy k 28. říjnu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Institut Václava Klause vydává první knihu poté, co nyní již bývalý prezident opustil Pražský hrad.

Jmenuje se Václav Klaus - Deset a obsahuje projevy, které Klaus pronesl ke státnímu svátku 28. října ve svých dvou funkčních obdobích.

Předmluvu ke knize napsal někdejší Klausův kancléř a současný ředitel institutu Jiří Weigl.

Institut začal vznikat ještě v době, kdy byl Klaus prezidentem. Jeho vůbec prvním publikačním počinem byla letos kniha, která je sborníkem textů o lednové Klausově amnestii, ve společnosti široce kritizované.

Je nazvaná Spor o amnestii a obsahuje mimo jiné text kontroverzního rozhodnutí, Klausova veřejná vyjádření k amnestii a reakce politiků na ni.

Institut je budován v Praze ve stylu amerických prezidentských knihoven. Klaus už dříve v médiích řekl, že prostřednictvím institutu chce zůstat vedle politiky, nikoli před ní zabouchnout dveře. Think-tank by měl formulovat názory založené na svobodě podnikání, malém státu a osobních svobodách. Chod institutu chce zabezpečit majitel finanční skupiny PPF Petr Kellner.

Instituce se bude věnovat veřejné politice, vydávat knihy, časopisy, stanoviska, pořádat konference, semináře. Též se zaměří na nestranické diskuse s odborným pohledem. Má být přístupná veřejnosti.

V Česku působí také Knihovna Václava Havla, která se stará o odkaz prvního polistopadového prezidenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy