Vlastního kandidáta na Hrad nepostavíme, nechceme drobit síly v přímé volbě, řekl Kalousek v DVTV

Domácí Domácí
28. 2. 2017 21:45
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v novém pořadu DVTV Fórum řekl, že jeho strana vlastního kandidáta o boj o prezidentský post nepostaví. Podpoří raději jednoho z adeptů, který svůj záměr ucházet se o Hrad oznámí. On sám prezidentskou kandidaturu jednoznačně odmítá. Domnívá se, že jeho strana v parlamentních volbách dosáhne dvouciferného výsledku. V případě, že se jim nepodaří zabránit vzniku vlády hnutí ANO, budou volby považovat za neúspěch.
Pusťte si záznam prvního vydání nového pořadu DVTV Forum. Hostem ve studiu byl Miroslav Kalousek. | Video: Filip Horký

Praha - Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v novém pořadu DVTV Fórum prohlásil, že jeho strana s vysokou pravděpodobností do prezidentských voleb vlastního kandidáta nepostaví. Ze všech kandidátů, kteří oznámí svou ambici ucházet se o prezidentský úřad, si vybere jednoho, kterého ve volbách oficiálně podpoří.

O tom, kdo tím kandidátem bude, však předseda zatím nechce spekulovat. "Já jsem řekl několikrát, že se nedopustíme spekulací. Řekl jsem několikrát, jakého prezidenta si představujeme. Dokonce mohu i prozradit, že TOP 09 určitě nepostaví svého kandidáta. Máme určitě několik osobností, kterou by tu funkci dělali důstojně, ale nemyslíme si, že by měli šanci v přímé volbě zvítězit," řekl Kalousek.

Předseda TOP 09 odpovídal i na otázku, zdali by přijal nabídku sám kandidovat. "Polichotila by mi, ale zcela určitě bych ji nepřijal," konstatoval v pořadu.

Řeč byla i o parlamentních průzkumech před volbami, které TOP 09 nevěští příliš dobré výsledky. Kalousek ale věří, že strana nakonec získá více, než jí předpovídají současné odhady. "My míříme na dvouciferný výsledek. My o něm nepochybujeme," poznamenal. Pokud se ale podaří hnutí ANO sestavit koalici, bude považovat za neúspěch i případný zisk 12 procent hlasů.

V debatě s diváky DVTV padla řeč i o lex Babiš. Podle Kalouska byl přijat kvůli tomu, že se změnila politická kultura. "To je přece staré pravidlo. To pravidlo tu bylo od roku 1990, že ministři nesmí mít firmy, které obchodují se státem," vysvětloval, že toto pravidlo tu bylo vždy, jen nebylo napsáno v zákoně. Dříve by totiž veřejné mínění a média podle něj něco podobného nedopustila.

Kalousek je považován za zdatného rétora. Žádného poradce, s nímž by svá vystoupení konzultoval, však nemá. "Je to možná chyba. Mám řadu lidí, se kterými se radím. Ale nemám žádného stálého rétorického kouče, se kterým bych konzultoval všechna svá vystoupení. Řada politiků někoho takového má a myslím si, že je to dobře. Já takového nemám a asi je to chyba," uznal předseda TOP 09. 

Přestože na politické scéně působí již dlouhá léta, nemyslí si, že by byl politickou mrtvolou, jak o něm někteří hovoří. "Spoustě lidí vadí, že jsem příliš živý," řekl.

Nový pořad DVTV Fórum se bude vysílat živě každý týden. Moderátor Filip Horký v něm pokládá pozvaným hostům otázky diváků. Dotazy na osobnosti z politiky, veřejného života i sportu je možné posílat i během živého vysílání. Dalším hostem DVTV Fórum bude už v pondělí od 20:00 cyklista Leopold König.

Miroslav Kalousek v pořadu DVTV Forum 28. 2. 2017.
Miroslav Kalousek v pořadu DVTV Forum 28. 2. 2017. | Foto: Václav Vašků
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy