Pohyb lidí v důsledku opatření proti koronaviru poklesl nejvíce v Praze

ČTK Domácí ČTK, Domácí
8. 11. 2020 16:05
Pohyb lidí v důsledku opatření proti koronaviru poklesl zatím nejvíce v Praze. Vyplývá to z přehledu mobility lidí v jednotlivých krajích podle Googlu. Praha má nyní nejnižší počet nově nakažených za den v poměru k počtu obyvatel, je jich 32 na sto tisíc lidí, zatímco na Pelhřimovsku, Jindřichohradecku a Vsetínsku je to přes tisíc nových případů za týden v přepočtu na sto tisíc obyvatel.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Pohyb lidí v důsledku opatření proti koronaviru poklesl zatím nejvíce v Praze. Vyplývá to z přehledu mobility lidí v jednotlivých krajích, o kterém na twitteru informoval vedoucí laboratorní skupiny ministerstva zdravotnictví Marián Hajdúch.

Výsledky podle něj odpovídají ubývajícím novým případům nakažených covidem-19 hlavně v Praze. Proti zbytku ČR v hlavním městě nejvíce přibylo lidí, kteří zůstávají doma, a zároveň nejvíc poklesl počet těch, kteří chodí do nákupních center či pro občerstvení do restaurací.

"Nejnovější Google mobility reports ukazují velký pokles mobility, zejména v Praze, kde to koreluje s poklesem výskytu nových případů," uvedl Hajdúch.

Praha má podle něj nyní nejnižší počet nově nakažených za den v poměru k počtu obyvatel, je jich 32 na 100 000 lidí. "Poprvé je vidět velký efekt uzavřených provozoven v neděli," dodal Hajdúch.

Naopak nejhorší situace je na Pelhřimovsku, kde za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 1223 nakažených. Druhý největší výskyt má okres Jindřichův Hradec a třetí je Vsetínsko s 1047 případy na sto tisíc obyvatel.

Vláda v říjnu kvůli zhoršování epidemie covidu omezila volný pohyb lidí, doporučila maximálně využívat práci na dálku a až na výjimky zakázala maloobchodní prodej.

V neděli je provoz obchodů ještě omezenější, otevřené mohou být jen například čerpací stanice či lékárny. Opatření mají fungovat do konce nouzového stavu, který zatím platí do 20. listopadu. Průmyslové podniky zůstaly v provozu (opatření přehledně zde).

Podle přehledu mobility z dat v Mapách Google poklesl trend pohybu na místech volnočasových provozoven, jako jsou restaurace, nákupní centra, zábavní parky, muzea, knihovny či kina, proti obvyklému stavu o 51 procent. Zhruba o 38 procent ubylo lidí ve veřejné dopravě, o 34 procent na pracovištích a o čtyři procenta v parcích. Naopak nakupovat potraviny, drogerii či léky chodí o procento lidí víc a doma je více než 15 procent lidí. Data jsou z 3. listopadu.

V Praze jsou v porovnání s jinými regiony změny největší ve všem kromě nákupů potravin. Návštěv restaurací či nákupních center ubylo v hlavním městě o 61 procent. Nejméně to bylo o 38 procent ve Středočeském kraji. Do parků chodí v Praze o 30 procent lidí méně, zatímco ve Zlínském kraji o 44 procent lidí víc než obvykle.

Počet cestujících ve veřejné dopravě poklesl v Praze o 49 procent, nejméně v Olomouckém kraji, a to o pětinu. Zhruba 47 procent lidí ubylo v Praze na pracovištích a pětina pobývá víc doma. Nejméně lidí může pracovat z domova v Karlovarském kraji, kde počet lidí na pracovištích klesl o 26 procent a doma je o 11 procent lidí víc než normálně. Co se týče nákupů potravin či léků, nejvíce lidí na ně chodí ve Středočeském kraji, a to o šest procent víc než obvykle. Naopak nejméně lidé nakupují ve Zlínském a Královéhradeckém kraji, kde jejich množství o šest procent kleslo.

V sobotu v ČR přibylo 7722 potvrzených případů koronaviru, což je zhruba o 3680 míň než před týdnem. Situace v Praze je podle ministerstva zdravotnictví nejlepší. Odborníci ale předvídají, že brzdění epidemie bude spíš pomalejší a potrvá celý listopad. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že rychleji by to šlo při snížení kontaktů, více pracujících z domova a zodpovědném dodržování už přijatých protiepidemických opatření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

V Chorvatsku identifikovali ženu nalezenou se ztrátou paměti, je to Slovenka

Chorvatská policie ve středu oznámila, že identifikovala ženu nalezenou před deseti dny v odlehlé části ostrova Krk. Podle ní se jedná o 57letou Slovenku. Záhada kolem totožnosti ženy, která si nepamatovala, kdo je ani odkud pochází, zaměstnávala v uplynulých dnech chorvatská i světová média.

Policie před týdnem zveřejnila ženinu fotografii a požádala o pomoc s její identifikací. Nalezena byla na největším chorvatském ostrově 12. září se známkami zranění, které ovšem podle kriminalistů nebylo důsledkem trestného činu. Poté byla ve "stabilním stavu" převezena do nemocnice v Rijece.

Podle chorvatských médií s úřady komunikovala "dokonalou angličtinou". Nebyla ale schopna uvést své jméno a neměla u sebe jakýkoliv doklad totožnosti ani mobilní telefon. Noc před nalezením strávila na skále poblíž pobřeží, byla "vyčerpaná a dezorientovaná", uvedli místní záchranáři.

Z Chorvatska i ciziny se sešlo několik desítek tipů, které chorvatští policisté jeden po druhém prověřovali. Hypotézu, že se jedná o slovenskou občanku na dovolené v Chorvatsku, nakonec potvrdily slovenské úřady. Chorvatská policie dále oznámila, že nadále pracuje na zjištění toho, co nálezu ženy se ztrátou paměti předcházelo.

Rozhodující tip podle deníku Jutarnji list přišel od uživatele sociální sítě Reddit, jenž snímek ženy nahrál do programu Pim Eyes, který umí na internetu rozpoznat fotografie podobné té, kterou je potřeba identifikovat. Shodu se zveřejněným snímkem ženy program nalezl se sedm let starou fotografií v jedné restauraci v Los Angeles. Právě ve Spojených státech údajně žena do roku 2015 žila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy