Pátek přinese vydatný déšť, může rozvodnit menší toky. Ke konci víkendu se oteplí

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2023 12:36
Konec týdne proprší, na horách připadne sníh. Průměr nejvyšších denních teplot se bude do soboty pohybovat kolem osmi stupňů Celsia, v neděli se mírně oteplí, při zmenšené oblačnosti až na 14 stupňů, vyplývá z týdenní předpovědi meteorologického ústavu. V noci na pátek bude vydatně pršet a meteorologové proto vydali výstrahu před rozvodněním řek v centrální a jižní části Česka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Počasí dnes i v dalších dnech bude deštivé, a to vlivem zvlněné studené fronty spojené s tlakovou níží, která bude ze Středomoří postupovat k severu až severovýchodu. Dnes čekáme srážky hlavně ve východní polovině území, a to i vydatnější, jinde se objeví jen ojedinělé přeháňky," uvedl ústav.

Čtvrteční ráno podle meteorologů už nebylo mrazivé jako ve středu, nejčastěji bylo mezi osmi a čtyřmi stupni Celsia. Přes den se maxima dostanou na šest až deset stupňů Celsia, v severozápadní polovině Čech a na krajním východě místy až na 12 stupňů.

V pátek zaprší na většině území. "Zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny budou srážky trvalé a vydatnější a část z nich bude padat ve formě mokrého sněhu," sdělili meteorologové. Nejnižší noční teploty očekávají meteorologové šest až dva stupně Celsia, ojediněle až nula. Přes den pak tři až osm stupňů, na severovýchodě kolem deseti stupňů Celsia.

Zataženo až oblačno, na většině území s deštěm nebo přeháňkami bude i v sobotu. V polohách nad 1000 metrů nad mořem a při intenzivnějších srážkách přechodně nad 500 metrů budou i srážky sněhové. V neděli očekávají meteorologové občasný déšť a přeháňky, nejvyšší denní teploty vystoupají až na 12 stupňů Celsia, při zmenšené oblačnosti až 14 stupňů. Podobný ráz počasí čeká Česko podle předpovědi i na začátku příštího týdne.

Déšt v noci na pátek zvedne hladiny řek

Během noci na pátek začne na většině Česka vydatně a trvale pršet. Nejvíc srážek spadne v centrální a jižní části republiky, kde déšť zvedne hladiny některých řek, stojí v z aktuální výstraze hydrometeorologického ústavu. Prvního, tedy nejnižšího povodňového stupně, můžou dosáhnout zejména menší přítoky středního Labe, povodí Sázavy, Lužnice, Dyje a Berounky.

Jen na Chrudimsku platí přísnější varování - povodňová pohotovost. Meteorologové také upozornili na to, že na jihozápadě Českomoravské vrchoviny, v oblasti Novohradských hor a Šumavy může během pátečního rána a dopoledne napadnout od dvou do osmi centimetrů, na horách až 15 centimetrů mokrého a těžkého sněhu. Napadaný sníh může způsobit problémy zejména v dopravě.

"Tlaková níže Leon bude v noci na pátek postupovat z jižní do střední Evropy a bude přinášet na naše území vydatné a trvalé srážky. Na většině území od páteční půlnoci do sobotního rána naprší od pěti do 40 milimetrů, v centrálních a jižních částech území místy i kolem 50 milimetrů srážek. Srážky budou od východu během sobotního rána pozvolna slábnout," uvedli meteorologové.

Vzhledem k vydatným srážkám mohou v pátek večer a v noci na sobotu výrazněji stoupat hladiny řek odvodňujících Českomoravskou vrchovinu a jihovýchodní a jihozápadní Čechy. "S velkou pravděpodobností bude v těchto oblastech překročena úroveň prvního povodňového stupně," dodali meteorologové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy