V lékárnách chybí dětské ibuprofenové sirupy a čípky. Nurofen nebude až do března

ČTK ČTK
12. 12. 2022 17:49
Sirup Nurofen pro děti nebude podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv dostupný do poloviny března 2023. Výrobce Reckitt Benckiser lékovému ústavu oznámil, že důvodem výpadku jsou "výrobní důvody". Do Česka nyní firma nedodává ani dětské čípky, které se používají pro snížení horečky při chřipce a nachlazení u dětí, zmírňují bolesti hlavy, zubů, uší, bolesti v krku či pooperační bolesti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Lékárníci podle mluvčí České lékárnické komory umí při výpadku jednoho typu léku poradit, případně ho konzultují s ošetřujícím lékařem dítěte. "Léčivé přípravky pro děti s obsahem ibuprofenu ve formě sirupů nebo čípků výrobci momentálně nedodávají vůbec nebo je dodávají v množství neodpovídajícím potřebám pacientů," sdělila Michaela Bažantová. Řešení takových nedostatků je ale podle ní náročné nejen časově, ale - vzhledem ke stresu rodičů nemocných dětí - také psychicky.

Nelze podle ní doporučit plošně jeden lék jako náhradu na nedostatkové čípky či sirup. Rozhoduje věk, hmotnost i konkrétní potíže dítěte. "Pokud například nemocné dítě váží více než 20 kilogramů, může se ibuprofen podávat v tabletách, které k dispozici jsou. Ibuprofenové přípravky lze v mnoha případech nahradit léky s obsahem paracetamolu, byť ten nemá protizánětlivé účinky," vysvětlila.

Přípravky s paracetamolem lékárny mohou vyrobit ve formě čípků i individuálně, surovina na výrobu čípků s ibuprofenem ale nyní není dostupná. U čípků tak výrobce termín obnovení výroby neuvádí. "Apelujeme na rodiče, aby svým dětem nedávali například půlené tablety s obsahem ibuprofenu pro dospělé," dodala Bažantová.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) legislativní změnu, která má omezit výpadky zásadních léků. Distributoři by u nich měli držet zásobu na několik týdnů. Nenahraditelných léků chybí jednotky až desítky ročně, ostatní jdou podle lékárnické komory většinou nahradit. Nedostatkový sirup proti horečce ale od května chybí už potřetí. 

Příčiny výpadků jsou podle lékárníků různé, někdy se je ale lékárny ani nedozvědí. Za problém lékárníci považují také to, že se výroba velké části léků přesunula mimo Evropu. Někdy může být za výpadkem i panika, při nedostupnosti léku se lékárny či pacienti zásobí jeho náhradou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy