Skialpinisté strhli v Krkonoších lavinu, sedmnáctiletý pod ní zemřel, další se zranil

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 15. 2. 2021 15:25
Ve východních Krkonoších v pondělí v lavině zahynul sedmnáctiletý skialpinista, druhý čtyřicetiletý přežil. Lavina, kterou strhli, sjela od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole. Řekli to zástupci krkonošské horské služby. Podle České televize byli oba muži z Trutnovska. V Krkonoších platí v lavinových katastrech druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice.
Lavina spadla směrem do Obřího dolu (na archivním snímku z listopadu 2019).
Lavina spadla směrem do Obřího dolu (na archivním snímku z listopadu 2019). | Foto: ČHMÚ

"Podle našich informací byli v lavině dva lidé, jeden utrpěl středně těžké zranění, ale je při vědomí. Druhého horská služba našla, ale bez známek života. Zranění nebyla slučitelná se životem," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Libor Seneta.

Podle náčelníka Horské služby Krkonoše Pavla Jirsy lavina spadla na českou stranu směrem do Obřího dolu.

Zdravotničtí záchranáři dostali informaci o neštěstí ve 12:38. Na místo byly povolány dva vrtulníky, jeden z Hradce Králové a druhý z Liberce. "Byl aktivován i liberecký vrtulník, obvykle platí, že na jednoho zraněného při lavině připadá jeden vrtulník. Nedokážu teď odpovědět, jestli dorazil na místo. Náš tam zasahoval," řekl lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anatolij Truhlář.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v nynější zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, od kdy platil první stupeň. Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním lavina v Krkonoších zabila na konci prosince 2008 šestatřicetiletou skialpinistku, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Pod lavinou přesně před měsícem zemřel také skialpinista v Jeseníkách ve Velkém kotli. Byl nalezen v bezvědomí, resuscitace byla neúspěšná a skialpinista zemřel. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy