Lékaři transplantovali první dělohu v Česku. Žena může porodit díky děloze, ve které ji nosila matka

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 13. 5. 2016 16:46
Lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny a motolské nemocnice chystají jako první na světě studii, která má ověřit možnosti transplantace dělohy od zemřelých dárkyň. Dosud pacientky dostaly orgán hlavně od živých, na světě se uskutečnilo jen 13 zákroků. Česko je šestou zemí na světě, kde lékaři transplantaci udělali. Poprvé ji provedli 30. dubna mezi matkou a dcerou, obě ženy jsou v pořádku.
IKEM a FN Motol zahájili společně první studii na světě kombinující transplantace dělohy od žijících i zemřelých dárkyň. | Video:

Praha - Jana má po unikátní transplantaci šanci porodit vlastní dítě díky děloze, ve které ji před třiceti lety nosila její matka. V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) lékaři v poslední dubnový den provedli vůbec první transplantaci dělohy v Česku. Celosvětově šlo teprve o jedenáctou transplantaci dělohy od žijící dárkyně.

Operace, na které se podíleli lékaři z IKEM a pražského Motola, je nadějí pro ženy, které se bez dělohy už narodily nebo o ni kvůli zdravotním problémům přišly, případně mají dělohu neumožňující donosit dítě. Transplantací odstartovala první klinická studie na světě, která celkem dvaceti ženám transplantuje dělohu od žijících i zemřelých dárkyň.

"Pro mě je to super možnost, že konečně se svým mužem budu moct mít vlastní miminko," řekla Jana, která se v 16 letech dozvěděla, že se narodila bez dělohy. Když se naskytla možnost zapojit se do studie, Jana ani její matka Marta neváhaly. "Věděla jsem hned, že do toho jdeme," řekla třiapadesátiletá Marta, která šla už šest dní po operaci domů. Její dcera po deseti.

"Ve světle zkušeností s ostatními transplantacemi, včetně malých dětí, mohu konstatovat, že transplantace dělohy je technicky velmi složitá. Děloha má velmi malé, předchozími porody změněné cévy. Hovoříme o tepnách průměru jednoho milimetru a žilách maximálně dva až třikrát větších," popsal přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk s tím, že celý zákrok trval s krátkými přestávkami 16 hodin.

Děloha bude od zemřelých dárkyň

U operace byli také švédští lékaři, kteří se podíleli na první světové studii, během níž transplantovali dělohu devíti ženám. Dvě dělohy časem lékaři museli odstranit. Ze sedmi zbývajících pacientek jich ale už pět porodilo zdravé děti.

Švédští lékaři ale pracovali pouze s orgány od žijících dárkyň. V IKEM by polovině z dvacítky žen chtěli transplantovat orgán od zemřelých dárkyň. Do studie je zatím včetně Jany vybráno jen prvních deset žen. Další se tak mohou ještě přihlásit.

Jana se teď v domácím léčení zotavuje po operaci a brzy se začne připravovat na otěhotnění. "Budeme kontrolovat postup hojení, prokrvení dělohy a také léky na potlačení imunity. Část léků postupně vysadíme tak, abychom mohli za devět až dvanáct měsíců přistoupit k umělému oplodnění," vysvětlil zastupující přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky v Motole Roman Chmela.

Froněk zdůraznil, že se transplantovaná děloha po jednom až dvou úspěšných porodech opět odstraní, aby pacientka nemusela doživotně brát léky na potlačení imunitních reakcí. "To znamená, že je to dočasná transplantace ke splnění přání," dodal Froněk.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy