V ČR ubývá vícerčat, na vině je neplodnost i umělé oplodnění

ČTK ČTK
24. 12. 2014 16:42
Loni na tisícovku porodů připadlo 17 narození více dětí naráz. Je to stále výrazně víc než před dvěma desetiletími. Tehdy to byla desítka.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Resler

Praha - V Česku v posledních letech ubývá porodů, při nichž přicházejí na svět vícerčata. Loni na tisícovku porodů připadlo 17 narození více dětí naráz. Je to stále výrazně víc než před dvěma desetiletími. Tehdy to byla desítka. Vyplývá to z demografické příručky Českého statistického úřadu.

Od roku 1950 se v Česku 21krát narodila čtyřčata. V roce 1974 byly takové porody dokonce čtyři, v letech 1959, 1987 a 2001 pak po dvou. Od loňska má republika také svá první paterčata.

Trojčat bylo v minulém roce dvanáct. V roce 2012 se narodila osmkrát, v roce 2007 celkem 22krát a o deset let dřív dokonce 35krát. Byl to nejvyšší počet od poloviny minulého století. Nejvíc dvojčat přišlo na svět v roce 2010. Bylo 2446 takových porodů. Naopak nejméně jich bylo před 20 lety - celkem 998. Loni evidovali statistici 1779 porodů dvojčat.

Vícečetných porodů začalo přibývat v první polovině 90. let. Zatímco v roce 1994 připadala na tisícovku porodů desítka porodů vícerčat, o osm let později už jich bylo 17. Nejvíc vícerčat se pak v Česku rodilo v letech 2006 až 2010. Tehdy na tisícovku porodů připadlo až 21 narození více dětí najednou.

Podle odborníků jsou za rostoucím počtem i problémy s plodností a více umělých oplodnění. Od roku 2010 podíl ale zas klesá. Loni na tisícovku porodů připadalo 17 porodů vícerčat. Lékaři totiž již zavádějí do těla žen méně oplodněných vajíček.

Od dubna 2012 platí v Česku zákon, který změnil financování umělého oplodnění. Zdravotní pojišťovny uhradí čtyři pokusy, pokud se v prvních dvou použije jen jedno embryo. Dál se ale hradí i tři pokusy, když se zavede víc embryí.

K nejpočetnějším generacím v Česku patří takzvané Husákovy dětí. Vůbec nejsilnější ročník od poloviny minulého století byl 1974. Podle statistik v něm bylo 193.518 porodů. Při 1886 se narodila vícerčata, z toho čtyřikrát čtyřčata, patnáctkrát trojčata a v 1867 případech dvojčata.

Porodní boom zažilo Česko ale i v poválečných letech. V roce 1950 bylo 189.391 porodů. Při 21 z nich se narodila trojčata, při 2222 pak dvojčata.

Českomoravská asociace klubů dvojčat a vícerčat si před nedávnem stěžovala na to, že stát podporuje rodiny s dvojčaty a trojčaty méně než rodiny s dvěma či třemi dětmi, které přišly na svět pár let po sobě. Dává jim výrazně méně peněz v příspěvcích, částky se mohou lišit o desetitisíce až statisíce, řekla ČTK už dřív předsedkyně asociace Klára Vítková Rulíková. Na vícerčata je jen jedna rodičovská, na sourozence s odstupem je na každého zvlášť.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Piráti podají žalobu na Babiše kvůli výroku, že chtějí lidem nastěhovat do domů migranty. Michálek řekl, že politika se nesmí snížit na šíření lží

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

EU a USA vyřešily po 17 letech spor kolem výroby letadel, řekla šéfka EK

Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu okolo subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Před začátkem jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Obě strany na sebe v dlouholetém sporu uvalily cla.

"Toto jednání začalo průlomem okolo letadel. Tím skutečně otevíráme novou kapitolu v našich vztazích, protože u (výroby) letadel přecházíme od sporu ke spolupráci, po 17 letech sporů," prohlásila von der Leyenová. Agentura Bloomberg už ráno s odvoláním na své zdroje informovala, že se obě strany ve věci dohodly na pětiletém příměří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy