V Česku se poprvé objevil virus deformující jehňata

ČTK ČTK
21. 12. 2012 15:12
Pro člověka nákaza nebezpečná není
Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - V Česku se poprvé objevil schmallenbergský virus, který napadá skot a ovce a deformuje jejich mláďata.

Českému rozhlasu - Radiožurnálu (ČRo) to potvrdila Státní veterinární správa (SVS). Virové onemocnění kontroly zjistily u dvou ovčích farem u hranic s Německem, ve Smolné na Kraslicku a ve farmě na Plzeňsku.

Virus vyvolává vysokou horečku, průjem, ztrátu kondice, výrazné snížení užitkovosti až úhyny. U novorozených mláďat byly popsány vrozené vady a deformity.

"Virus postihuje sudokopytníky, ovce a skot. U nás se to týká zatím pouze ovcí. Způsobuje v podstatě malformovaná mláďata. Je to produkční nákaza, která chov nijak významně nepoznamená, " řekl mluvčí veterinární správy Josef Duben.

Virus se objevil v Evropě poprvé před rokem právě v Německu. Pro člověka prý nákaza nebezpečná není. SVS bude situaci na zasažených farmách monitorovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy