V Česku je plošná chřipková epidemie, od začátku sezony nemoci podlehlo 14 pacientů

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2020 15:46
Hygienici vyhlásili v Česku plošnou chřipkovou epidemii. Nemocných s akutními obtížemi dýchacích cest včetně chřipky je 1865 na 100 000 obyvatel, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Nemocnost v některých okresech oproti minulému týdnu vzrostla skoro na dvojnásobek. Nemoci od září, kdy chřipková sezona začíná, podlehlo 14 lidí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území České republiky. Cirkuluje převážně vir chřipky typu A," uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Hygienici zaznamenali nárůst nemocnosti ve všech věkových skupinách a ve všech krajích. Nejvíc nemocných k počtu obyvatel je v Jihočeském, Plzeňském, Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji.

"Klinicky závažných případů bylo za letošní sezonu až do dnešního dne 76, z těchto lidí 14 zemřelo," informoval Seznam zprávy vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v Česku praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 000 lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo. Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.

Chřipka je jediné infekční onemocnění, které se v době epidemie pravidelně projevuje na statistikách celkové úmrtnosti. Odborníci proto zejména seniorům a dalším ohroženým skupinám doporučují očkování. Mají ho hrazené ze zdravotního pojištění, ostatní si mohou o příspěvek požádat zdravotní pojišťovnu.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Rusko přemisťuje na základny na Krymu vojenská letadla, ukázaly snímky

Rusko v posledních týdnech přemístilo na poloostrov Krym a základny poblíž Ukrajiny vojenská letadla, a rozšiřuje tak své možnosti politického zastrašování či vojenské intervence, napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na komerční satelitní snímky. Fotografie ze 16. dubna ranveje na Saki, jedné z vojenských základen na Krymu, ukazují seřazené bitevníky Su-30, které na snímcích z konce března nebyly.

Další ruská technika a infrastruktura na Krymském poloostrově zahrnuje mimo jiné výsadková letadla, bitevní vrtulníky, drony nebo vojenské nemocnice, dokládají podle WSJ snímky. Kromě zmíněných stíhaček Su-30 jsou v regionu k vidění také Su-34, Su-27, Su-25 a Su-24. Snímky byly pořízeny mezi 27. březnem a 16. dubnem společností Maxar Technologies.

Zdroj: ČTK
Další zprávy