Ve zřícené budově v centru Prahy došlo k dalšímu sesuvu. Hasiči v sutinách už nikoho dalšího nenašli

Foto: V centru Prahy se zřítila část domu. Hasiči museli po dalším sesuvu přerušit hledání dělníků
K úternímu neštěstí došlo v Mikulandské ulici nedaleko Národní třídy.
V budově bývalé základní školy, postavené v 19. století, probíhala rekonstrukce, po ní se měl objekt změnit na technologické a dílenské zázemí pro studenty UMPRUM.
Při rekonstrukci, kterou prováděla firma Metrostav, se ale v budově propadla dvě patra.
Hasiči na místo okamžitě povolali sací bagr k odstranění sutin.
Foto: Twitter HZS HMP
ČTK ČTK, Karolína Oškerová
Aktualizováno 18. 7. 2018 0:00
Tři zachráněné dělníky hasiči vyprostili ještě před polednem, tedy v prvních hodinách zásahu. Stav jednoho z nich byl velmi vážný.

Praha - Hasiči v úterý večer ukončili záchranné práce v Mikulandské ulici v centru Prahy, kde se dopoledne propadla dvě patra domu. V sutinách už nikoho dalšího nenašli. Dopoledne vyprostili dva lidi, další zraněný člověk vyprostit nepotřeboval. Všichni tři utrpěli těžká zranění. Přesný počet lidí na místě v okamžiku zřícení ale nebyl znám.

"Nenašli jsme nikoho, což je dobrá zpráva, v to jsme poslední hodiny doufali," řekl po ukončení zásahu náčelník štábu Oldřich Klegr. Do rána se bude místo zásahu střežit a ráno nastoupí kriminální policie, která bude místo ohledávat, doplnil velitel zásahu Jan Havrda. Podle nich je budova stále nestabilní, statik ji prohlásil za nebezpečnou.

Na místě jsou záchranáři, policie i hasiči.
Na místě jsou záchranáři, policie i hasiči. | Foto: Karolína Oškerová

Hasiči budovu stabilizovali ve spolupráci s Báňskou záchrannou službou, statikem a lezeckou skupinou. Městská policie dorazila se třemi psy, kteří postupně místo ohledali. Všichni tři je označili jako pozitivní, hasiči tedy pracovali s předpokladem, že se pod sutinami nachází člověk. Povolali také dva sací bagry na odsávání suti.

V samotném centru pracovali z bezpečnostních důvodů vždy jen dva z nich. Celou stavbu sledovali přístrojem, který hlásí každou odchylku stěny o jeden milimetr. Při zásahu se během dne vystřídalo asi 120 hasičů.

Záchranná služba nejprve aktivovala traumaplán určený pro mimořádné situace s větším počtem raněných, na místo poslala speciální vůz Atego a další dvě posádky. Ve 12:40 byl traumaplán odvolán. Lidé, kteří v ulici bydlí, se mohli odpoledne vrátit v doprovodu policie do svých domovů.

Budova, která není památkově chráněná, byla postavena na konci 19. století. Sídlila v ní základní škola. Po přestavbě se má objekt změnit na technologické a dílenské zázemí pro studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM).

K budově se dostavila i primátorka Adriana Krnáčová, která poukázala na roli památkářů v této věci. "Je potřebné prověřit roli projektantů, roli zejména památkářů Národního památkového ústavu," řekla novinářům. Stavební úřad městské části Praha 1 se podle ní bude muset vyjádřit, zda se dodržel technologický postup.

NPÚ ale takový výrok považuje za absurdní a jakoukoliv odpovědnost odmítá. Uvedl, že postupoval vždy standardně a v souladu se zákonem o památkové péči.

Podle společnosti Metrostav příčiny pádu zatím nelze předjímat.

"V tuto chvíli se všechny naše síly soustředí na záchranu osob a celá věc je v rukou záchranné služby. Podle našich informací nebyly porušeny žádné předpisy týkající se bezpečnosti práce," řekla za společnost Metrostav Kateřina Hainzová. 

Vyjádření hasičů a policistů:

K neštěstí došlo v rekonstruovaném domě v Mikulandské ulici. Pod troskami zůstali čtyři lidé. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 42 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy