V Čapkově vile se našly vzácné snímky ze spisovatelova mládí

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
16. 6. 2015 11:13
Fotografie objevili badatelé při soupisu vybavení vily. Na snímcích je Karel Čapek zachycen v různých etapách svého života, včetně maturity a školních let.
Karel Čapek.
Karel Čapek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Badatelé objevili na Vinohradech ve vile po Karlu Čapkovi historický poklad. Sbírku autentických fotografií ze spisovatelových školních let, dospívání, rodinného života i zahraničních cest, které buď pořídil Čapek sám, anebo vznikaly v předních fotografických ateliérech své doby.

"Jde o unikátní, dosud neznámé fotografie z Čapkova mládí, jeho veřejné činnosti i soukromého života a také například o obsáhlý konvolut portrétů Čapkovy manželky Olgy Scheinpflugové, které pocházejí z tehdejších nejvýznamnějších fotografických ateliérů jako Drtikol, Schlossser-Wenisch, Balzar, Langhans, Bruner-Dvořák, Illek & Paul a další,“ upřesnil radní a bývalý starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

Maturitní fotografie i Masaryk

Fotografie objevili experti při soupisu majetku ve vile, kterou předloni odkoupila radnice Prahy 10. Do rukou se jim tak dostaly mimo jiné Čapkovy školní a maturitní fotografie, snímky PEN klubu a také fotografie s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem.

"Ale také snímky pořízené při jeho cestách po Evropě, pobytech na Strži, výletech do okolní přírody a za přítelem Václavem Palivcem na zámek Osov a mnohé další. Na řadě snímků Čapka doprovází jeho pozdější manželka Olga Scheinpflugová. Ta je zachycena i na řadě portrétů, jak oficiálních, tak hereckých, na nichž pózuje v kostýmech svých divadelních či filmových rolí,“ dokončila výčet asistentka radního Alice Nussbergerová.

Městská část odkoupila vilu od dědiců Čapkovy manželky, a to včetně původního vybavení a pozůstalosti. Fotografie badatelé našli u trezoru ve spisovatelově pracovně v podkroví vily. "Zvětšeniny i negativy byly v minulosti tematicky utříděny a přechovávány ve zhruba 15 archivních kartonech,“ dodala Nussbergerová.

Fotograf-amatér

Kartony podle všeho na světlo citlivé bromostříbrné fotografie uchránily před zničením, nezabránily však manuálnímu poškození. Fotografie byly položeny jedna na druhé, takže hrozí, že budou některé z nich při dalším ohledání poškrábané.

Čapek byl fotograf-amatér, přesto je jeho fotografická pozůstalost v současnosti odborníky velmi ceněna. Jednu z výstav jeho fotografického díla, která se koná právě nyní, připravilo k výročí 125 let od narození Karla Čapka Národní technické muzeum. Bude otevřena až do 27. července.

Podle Prahy 10 se veřejnost může těšit i na výstavu nejnovějšího nálezu. "Stejně jako loni, kdy jsme uspořádali výstavu předmětů z Čapkovy vily, chceme i letos na podzim umožnit milovníkům Čapkova díla seznámit se s novými nálezy ještě předtím, než vilu zrekonstruujeme a tak zpřístupníme veřejnosti,“ ujistil Zoufalík. 

 

Právě se děje

před 59 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy