V Čapkově vile se našly vzácné snímky ze spisovatelova mládí

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
16. 6. 2015 11:13
Fotografie objevili badatelé při soupisu vybavení vily. Na snímcích je Karel Čapek zachycen v různých etapách svého života, včetně maturity a školních let.
Karel Čapek.
Karel Čapek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Badatelé objevili na Vinohradech ve vile po Karlu Čapkovi historický poklad. Sbírku autentických fotografií ze spisovatelových školních let, dospívání, rodinného života i zahraničních cest, které buď pořídil Čapek sám, anebo vznikaly v předních fotografických ateliérech své doby.

"Jde o unikátní, dosud neznámé fotografie z Čapkova mládí, jeho veřejné činnosti i soukromého života a také například o obsáhlý konvolut portrétů Čapkovy manželky Olgy Scheinpflugové, které pocházejí z tehdejších nejvýznamnějších fotografických ateliérů jako Drtikol, Schlossser-Wenisch, Balzar, Langhans, Bruner-Dvořák, Illek & Paul a další,“ upřesnil radní a bývalý starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

Maturitní fotografie i Masaryk

Fotografie objevili experti při soupisu majetku ve vile, kterou předloni odkoupila radnice Prahy 10. Do rukou se jim tak dostaly mimo jiné Čapkovy školní a maturitní fotografie, snímky PEN klubu a také fotografie s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem.

"Ale také snímky pořízené při jeho cestách po Evropě, pobytech na Strži, výletech do okolní přírody a za přítelem Václavem Palivcem na zámek Osov a mnohé další. Na řadě snímků Čapka doprovází jeho pozdější manželka Olga Scheinpflugová. Ta je zachycena i na řadě portrétů, jak oficiálních, tak hereckých, na nichž pózuje v kostýmech svých divadelních či filmových rolí,“ dokončila výčet asistentka radního Alice Nussbergerová.

Městská část odkoupila vilu od dědiců Čapkovy manželky, a to včetně původního vybavení a pozůstalosti. Fotografie badatelé našli u trezoru ve spisovatelově pracovně v podkroví vily. "Zvětšeniny i negativy byly v minulosti tematicky utříděny a přechovávány ve zhruba 15 archivních kartonech,“ dodala Nussbergerová.

Fotograf-amatér

Kartony podle všeho na světlo citlivé bromostříbrné fotografie uchránily před zničením, nezabránily však manuálnímu poškození. Fotografie byly položeny jedna na druhé, takže hrozí, že budou některé z nich při dalším ohledání poškrábané.

Čapek byl fotograf-amatér, přesto je jeho fotografická pozůstalost v současnosti odborníky velmi ceněna. Jednu z výstav jeho fotografického díla, která se koná právě nyní, připravilo k výročí 125 let od narození Karla Čapka Národní technické muzeum. Bude otevřena až do 27. července.

Podle Prahy 10 se veřejnost může těšit i na výstavu nejnovějšího nálezu. "Stejně jako loni, kdy jsme uspořádali výstavu předmětů z Čapkovy vily, chceme i letos na podzim umožnit milovníkům Čapkova díla seznámit se s novými nálezy ještě předtím, než vilu zrekonstruujeme a tak zpřístupníme veřejnosti,“ ujistil Zoufalík. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy