V Čapkově vile se našly vzácné snímky ze spisovatelova mládí

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
16. 6. 2015 11:13
Fotografie objevili badatelé při soupisu vybavení vily. Na snímcích je Karel Čapek zachycen v různých etapách svého života, včetně maturity a školních let.
Karel Čapek.
Karel Čapek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Badatelé objevili na Vinohradech ve vile po Karlu Čapkovi historický poklad. Sbírku autentických fotografií ze spisovatelových školních let, dospívání, rodinného života i zahraničních cest, které buď pořídil Čapek sám, anebo vznikaly v předních fotografických ateliérech své doby.

"Jde o unikátní, dosud neznámé fotografie z Čapkova mládí, jeho veřejné činnosti i soukromého života a také například o obsáhlý konvolut portrétů Čapkovy manželky Olgy Scheinpflugové, které pocházejí z tehdejších nejvýznamnějších fotografických ateliérů jako Drtikol, Schlossser-Wenisch, Balzar, Langhans, Bruner-Dvořák, Illek & Paul a další,“ upřesnil radní a bývalý starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

Maturitní fotografie i Masaryk

Fotografie objevili experti při soupisu majetku ve vile, kterou předloni odkoupila radnice Prahy 10. Do rukou se jim tak dostaly mimo jiné Čapkovy školní a maturitní fotografie, snímky PEN klubu a také fotografie s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem.

"Ale také snímky pořízené při jeho cestách po Evropě, pobytech na Strži, výletech do okolní přírody a za přítelem Václavem Palivcem na zámek Osov a mnohé další. Na řadě snímků Čapka doprovází jeho pozdější manželka Olga Scheinpflugová. Ta je zachycena i na řadě portrétů, jak oficiálních, tak hereckých, na nichž pózuje v kostýmech svých divadelních či filmových rolí,“ dokončila výčet asistentka radního Alice Nussbergerová.

Městská část odkoupila vilu od dědiců Čapkovy manželky, a to včetně původního vybavení a pozůstalosti. Fotografie badatelé našli u trezoru ve spisovatelově pracovně v podkroví vily. "Zvětšeniny i negativy byly v minulosti tematicky utříděny a přechovávány ve zhruba 15 archivních kartonech,“ dodala Nussbergerová.

Fotograf-amatér

Kartony podle všeho na světlo citlivé bromostříbrné fotografie uchránily před zničením, nezabránily však manuálnímu poškození. Fotografie byly položeny jedna na druhé, takže hrozí, že budou některé z nich při dalším ohledání poškrábané.

Čapek byl fotograf-amatér, přesto je jeho fotografická pozůstalost v současnosti odborníky velmi ceněna. Jednu z výstav jeho fotografického díla, která se koná právě nyní, připravilo k výročí 125 let od narození Karla Čapka Národní technické muzeum. Bude otevřena až do 27. července.

Podle Prahy 10 se veřejnost může těšit i na výstavu nejnovějšího nálezu. "Stejně jako loni, kdy jsme uspořádali výstavu předmětů z Čapkovy vily, chceme i letos na podzim umožnit milovníkům Čapkova díla seznámit se s novými nálezy ještě předtím, než vilu zrekonstruujeme a tak zpřístupníme veřejnosti,“ ujistil Zoufalík. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy