Obrazem: Výstava ukazuje Čapkovy známé i zapadlé snímky

Obrazem: Výstava ukazuje Čapkovy známé i zapadlé snímky
Dášeňka čili život štěněte. V košíku.
Silueta bratří Čapků v Oravě.
Krajina. Větrné mlýny v pozadí prozrazují, že jde o Holandsko.
Bratr, malíř a spisovatel Josef Čapek, leze ze sklípku
Foto: Karel Čapek
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 4. 2015 18:45
Národní technické muzeum v Praze otevírá výstavu Karel Čapek fotograf, na níž představuje tohoto výjimečného spisovatele skrze jeho vlastní fotografie.

Praha - Organizátoři výstavy Karel Čapek fotograf, pořádané k příležitosti 125 let výročí jeho narození, chtějí přiblížit divákům méně známý fakt, že mladší z bratrů Čapkových nebyl pouze známý spisovatel, dramatik, básník, kritik, překladatel, estetik a filozof, ale že zanechal za sebou zajímavé fotografické dílo - byť se samotnému fotografování věnoval poměrně krátkou dobu a v podstatě pouze amatérsky.

Čapek převážně fotografoval věci a lidi, jež ho obklopovali, zajímavé jsou také jeho záběry z cest. Snímky si většinou vyvolával sám.

Čapkovy fotografie vycházely ve třicátých letech minulého století v časopisech Světozor a Pestrý týden. Nejproslulejším Čapkovým fotografickým dílem se stala Dášeňka čili Život štěněte, která poprvé vyšla na sklonku roku 1932 a stala se nejprodávanější fotografickou publikací za první republiky. Dodnes vyšla ve více než 25 vydáních nejen v českém jazyce. Tato různá vydání máte na výstavě možnost taktéž vidět, navíc spolu s originálními fotografiemi, které byly v této knížce použity.

Zejména pro děti organizátoři připravili i doprovodnou soutěž Jak se fotí štěně. Expozice je doplněna i projekcí dvou dokumentů o životě a díle Karla Čapka.

Výstava trvá od 15. dubna do 26. července a najdete ji v 1. patře budovy Národního technického muzea v Praze.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy