Obrazem: Výstava ukazuje Čapkovy známé i zapadlé snímky

Obrazem: Výstava ukazuje Čapkovy známé i zapadlé snímky
Dášeňka čili život štěněte. V košíku.
Silueta bratří Čapků v Oravě.
Krajina. Větrné mlýny v pozadí prozrazují, že jde o Holandsko.
Bratr, malíř a spisovatel Josef Čapek, leze ze sklípku
Foto: Karel Čapek
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 4. 2015 18:45
Národní technické muzeum v Praze otevírá výstavu Karel Čapek fotograf, na níž představuje tohoto výjimečného spisovatele skrze jeho vlastní fotografie.

Praha - Organizátoři výstavy Karel Čapek fotograf, pořádané k příležitosti 125 let výročí jeho narození, chtějí přiblížit divákům méně známý fakt, že mladší z bratrů Čapkových nebyl pouze známý spisovatel, dramatik, básník, kritik, překladatel, estetik a filozof, ale že zanechal za sebou zajímavé fotografické dílo - byť se samotnému fotografování věnoval poměrně krátkou dobu a v podstatě pouze amatérsky.

Čapek převážně fotografoval věci a lidi, jež ho obklopovali, zajímavé jsou také jeho záběry z cest. Snímky si většinou vyvolával sám.

Čapkovy fotografie vycházely ve třicátých letech minulého století v časopisech Světozor a Pestrý týden. Nejproslulejším Čapkovým fotografickým dílem se stala Dášeňka čili Život štěněte, která poprvé vyšla na sklonku roku 1932 a stala se nejprodávanější fotografickou publikací za první republiky. Dodnes vyšla ve více než 25 vydáních nejen v českém jazyce. Tato různá vydání máte na výstavě možnost taktéž vidět, navíc spolu s originálními fotografiemi, které byly v této knížce použity.

Zejména pro děti organizátoři připravili i doprovodnou soutěž Jak se fotí štěně. Expozice je doplněna i projekcí dvou dokumentů o životě a díle Karla Čapka.

Výstava trvá od 15. dubna do 26. července a najdete ji v 1. patře budovy Národního technického muzea v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.

Zdroj: ČTK
Další zprávy