Obrazem: Výstava ukazuje Čapkovy známé i zapadlé snímky

Foto: Karel Čapek
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 4. 2015 18:45
Národní technické muzeum v Praze otevírá výstavu Karel Čapek fotograf, na níž představuje tohoto výjimečného spisovatele skrze jeho vlastní fotografie.

Praha - Organizátoři výstavy Karel Čapek fotograf, pořádané k příležitosti 125 let výročí jeho narození, chtějí přiblížit divákům méně známý fakt, že mladší z bratrů Čapkových nebyl pouze známý spisovatel, dramatik, básník, kritik, překladatel, estetik a filozof, ale že zanechal za sebou zajímavé fotografické dílo - byť se samotnému fotografování věnoval poměrně krátkou dobu a v podstatě pouze amatérsky.

Čapek převážně fotografoval věci a lidi, jež ho obklopovali, zajímavé jsou také jeho záběry z cest. Snímky si většinou vyvolával sám.

Čapkovy fotografie vycházely ve třicátých letech minulého století v časopisech Světozor a Pestrý týden. Nejproslulejším Čapkovým fotografickým dílem se stala Dášeňka čili Život štěněte, která poprvé vyšla na sklonku roku 1932 a stala se nejprodávanější fotografickou publikací za první republiky. Dodnes vyšla ve více než 25 vydáních nejen v českém jazyce. Tato různá vydání máte na výstavě možnost taktéž vidět, navíc spolu s originálními fotografiemi, které byly v této knížce použity.

Zejména pro děti organizátoři připravili i doprovodnou soutěž Jak se fotí štěně. Expozice je doplněna i projekcí dvou dokumentů o životě a díle Karla Čapka.

Výstava trvá od 15. dubna do 26. července a najdete ji v 1. patře budovy Národního technického muzea v Praze.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy