V 53 letech zemřel bývalý šéf NKÚ František Dohnal

ČTK ČTK
10. 8. 2013 14:18
Bývalý hejtman Kraje Vysočina ve věku třiapadesáti let podlehl nemoci.
František Dohnal na snímku z roku 2008.
František Dohnal na snímku z roku 2008. | Foto: Ludvík Hradilek

Jihlava - V Jihlavě v sobotu zemřel František Dohnal, bývalý prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a první hejtman Kraje Vysočina.

O smrti 53letého muže informoval mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

V čele NKÚ stál Dohnal od listopadu 2005. Loni v únoru musel tento post opustit, protože byl pravomocně odsouzen a dostal podmíněný trest za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu Sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ.

Na svou obranu uváděl, že prověrka by narušila nezávislost úřadu. Jak uvedla média, letos odmítl prominutí trestu v amnestii, s tím, že usiluje o své úplné očištění. Státní zástupce Dohnala vinil i z využívání nepřiměřeně luxusních bytů.

František Dohnal se narodil 28. dubna 1960 v Dačicích. V roce 1991 byl zvolen starostou Jihlavy a tento post vykonával do roku 1998. Hejtmanem Kraje Vysočina byl v letech 2000 až 2004, pak pracoval ve vedení kraje jako náměstek hejtmana, a to až do svého zvolení šéfem NKÚ.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy