Uživatelů pervitinu přibývá. Češi ale bojují hlavně s pitím

ČTK ČTK
8. 12. 2014 13:26
Závislost na alkoholu má v Česku podle výroční zprávy půl milionu lidí.
Půl milionu Čechů má závislost na alkoholu.
Půl milionu Čechů má závislost na alkoholu. | Foto: Thinkstock

Praha - V Česku přibývá lidí, kteří dlouhodobě užívají pervitin. Za posledních deset let se jejich počet zvedl o více než 50 procent. Zatímco v roce 2003 tuto drogu pravidelně bralo kolem 27 800 lidí, loni jich bylo již 42 700.

Vyplývá to z výroční zprávy o užívání drog za rok 2013, kterou na tiskové konferenci představil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj mnohem větší problém pro Česko představují ale drogy legální. Závislost na alkoholumá kolem půl milionu lidí.

Podle šéfa Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktora Mravčíka na předávkování pervitinem, opiáty či těkavými látkami ročně zemře zhruba 30 až 40 lidí. Na otravu alkoholem umírá kolem tří stovek osob za rok. Přibližně 15 procent trestných činů se odehraje pod vlivem omamných látek. Z nich 85 procent připadá na alkohol a 15 procent na nelegální drogy.

Stát, kraje a obce loni vydaly na protidrogovou politiku 469,6 milionu korun. Proti předchozímu roku se výdaje zvedly o necelá dvě procenta. Z evropských fondů se ročně podle odhadů na projekty čerpá zhruba 100 milionů korun. Na léčbu závislých se ze zdravotního pojištění v roce 2012 vydalo téměř 1,6 miliardy korun. Z toho přes 1,1 miliardy putovalo do léčení kvůli alkoholu.

Návrh strategie boje proti návykovým látkám na příští roky počítá s tím, že Česko začne víc postupovat nejen proti nelegálním drogám, ale i proti spotřebě alkoholu, tabáku a proti hráčství. Materiál dostane vláda.

Vobořil už dříve řekl, že by se v dokumentu mohl objevit třeba zákaz prodeje alkoholu na čerpacích stanicích a další kroky. Opatření k omezení nadměrného pití a kouření má obsahovat i zákon o ochraně před dopady alkoholu, tabáku a drog. Návrh koncem listopadu zveřejnila vláda na svém webu, ministerstvo zdravotnictví ho ale po pár hodinách stáhlo a ještě ho upravuje.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy