Uživatelů pervitinu přibývá. Češi ale bojují hlavně s pitím

ČTK ČTK
8. 12. 2014 13:26
Závislost na alkoholu má v Česku podle výroční zprávy půl milionu lidí.
Půl milionu Čechů má závislost na alkoholu.
Půl milionu Čechů má závislost na alkoholu. | Foto: Thinkstock

Praha - V Česku přibývá lidí, kteří dlouhodobě užívají pervitin. Za posledních deset let se jejich počet zvedl o více než 50 procent. Zatímco v roce 2003 tuto drogu pravidelně bralo kolem 27 800 lidí, loni jich bylo již 42 700.

Vyplývá to z výroční zprávy o užívání drog za rok 2013, kterou na tiskové konferenci představil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj mnohem větší problém pro Česko představují ale drogy legální. Závislost na alkoholumá kolem půl milionu lidí.

Podle šéfa Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktora Mravčíka na předávkování pervitinem, opiáty či těkavými látkami ročně zemře zhruba 30 až 40 lidí. Na otravu alkoholem umírá kolem tří stovek osob za rok. Přibližně 15 procent trestných činů se odehraje pod vlivem omamných látek. Z nich 85 procent připadá na alkohol a 15 procent na nelegální drogy.

Stát, kraje a obce loni vydaly na protidrogovou politiku 469,6 milionu korun. Proti předchozímu roku se výdaje zvedly o necelá dvě procenta. Z evropských fondů se ročně podle odhadů na projekty čerpá zhruba 100 milionů korun. Na léčbu závislých se ze zdravotního pojištění v roce 2012 vydalo téměř 1,6 miliardy korun. Z toho přes 1,1 miliardy putovalo do léčení kvůli alkoholu.

Návrh strategie boje proti návykovým látkám na příští roky počítá s tím, že Česko začne víc postupovat nejen proti nelegálním drogám, ale i proti spotřebě alkoholu, tabáku a proti hráčství. Materiál dostane vláda.

Vobořil už dříve řekl, že by se v dokumentu mohl objevit třeba zákaz prodeje alkoholu na čerpacích stanicích a další kroky. Opatření k omezení nadměrného pití a kouření má obsahovat i zákon o ochraně před dopady alkoholu, tabáku a drog. Návrh koncem listopadu zveřejnila vláda na svém webu, ministerstvo zdravotnictví ho ale po pár hodinách stáhlo a ještě ho upravuje.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy