Hasiči se šestnáct dní snažili vyprostit psa z liščí nory. Nakonec se jako zázrakem vyhrabal sám

Kateřina Chládková
Aktualizováno 19. 7. 2017 18:34
Před šestnácti dny se lovecký border teriér Bart zaběhl za liškou do hluboké nory pod skalou. Záchranné práce ztěžovala možnost závalu, který by oběma zvířatům znemožnil cestu ven. Po dlouhém snažení hasičů se pes nakonec z nory vyhrabal sám. Je v pořádku a u své majitelky.
Zachráněný pes Bart.
Zachráněný pes Bart. | Foto: ČTK

Semily - Šťastného konce se dočkal pes, který byl šestnáct dní uvězněný v liščí noře v Českém ráji. Když se hasiči ve středu sešli před norou, aby zvážili další možnosti záchrany, objevil se u nich pes Bart pohublý, ale živý.

Záchranáři přitom už několik dní psovi nedávali velké šance. "Lidé na nás apelovali, abychom se snažili Barta vykopat. Problém byl, že nora je velmi hluboká a jakýmkoliv porušením při kopání bychom mohli způsobit zával a psa naopak uvnitř pohřbít," pochválila mluvčí libereckých hasičů Zdenka Štrauchová postup záchranářů.

Vysvobozený pes dostal okamžitě napít a setkal se se svou majitelkou, která podle obojku i nadšené reakce psa konstatovala, že je to skutečně ztracený Bart. "Pes byl samozřejmě unavený a zesláblý, podle veterináře ale nemá žádné závažné zranění," doplnila Štrauchová.

Border teriér se do nory zaběhl na začátku července při pronásledování lišky. Záchranných akcí se účastnili záchranáři z Olomouce, Jablonce nad Nisou a Plzně, hasiči ze Semil i dobrovolníci. O lišce, se kterou pes v noře uvízl, nemají záchranáři žádné zprávy.

Hasiči se snaží vyprostit psa z liščí nory.
Hasiči se snaží vyprostit psa z liščí nory. | Foto: Rescue Olomouc/Facebook
 

Právě se děje

před 11 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy