Hasiči se šestnáct dní snažili vyprostit psa z liščí nory. Nakonec se jako zázrakem vyhrabal sám

Kateřina Chládková
Aktualizováno 19. 7. 2017 18:34
Před šestnácti dny se lovecký border teriér Bart zaběhl za liškou do hluboké nory pod skalou. Záchranné práce ztěžovala možnost závalu, který by oběma zvířatům znemožnil cestu ven. Po dlouhém snažení hasičů se pes nakonec z nory vyhrabal sám. Je v pořádku a u své majitelky.
Zachráněný pes Bart.
Zachráněný pes Bart. | Foto: ČTK

Semily - Šťastného konce se dočkal pes, který byl šestnáct dní uvězněný v liščí noře v Českém ráji. Když se hasiči ve středu sešli před norou, aby zvážili další možnosti záchrany, objevil se u nich pes Bart pohublý, ale živý.

Záchranáři přitom už několik dní psovi nedávali velké šance. "Lidé na nás apelovali, abychom se snažili Barta vykopat. Problém byl, že nora je velmi hluboká a jakýmkoliv porušením při kopání bychom mohli způsobit zával a psa naopak uvnitř pohřbít," pochválila mluvčí libereckých hasičů Zdenka Štrauchová postup záchranářů.

Vysvobozený pes dostal okamžitě napít a setkal se se svou majitelkou, která podle obojku i nadšené reakce psa konstatovala, že je to skutečně ztracený Bart. "Pes byl samozřejmě unavený a zesláblý, podle veterináře ale nemá žádné závažné zranění," doplnila Štrauchová.

Border teriér se do nory zaběhl na začátku července při pronásledování lišky. Záchranných akcí se účastnili záchranáři z Olomouce, Jablonce nad Nisou a Plzně, hasiči ze Semil i dobrovolníci. O lišce, se kterou pes v noře uvízl, nemají záchranáři žádné zprávy.

Hasiči se snaží vyprostit psa z liščí nory.
Hasiči se snaží vyprostit psa z liščí nory. | Foto: Rescue Olomouc/Facebook
 

Právě se děje

před 15 minutami

Draslovka koupí divizi americké společnosti Chemours za 11,3 miliardy Kč

Český chemický výrobce Draslovka Holding koupí divizi Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za více než 11,3 miliardy korun. Tato akvizice představuje první významnou investici společnosti Draslovka v USA, informoval v úterý mediální zástupce firmy Vít Kurfürst. V polovině července Draslovka oznámila nákup podniku na výrobu kyanidu sodného v Jihoafrické republice za 2,23 miliardy korun.

Podle firmy vznikne spojením aktivit Draslovky a Chemours v oblasti řešení pro těžební průmysl a chemických specialit a v kombinaci s nedávnou dohodu o převzetí aktivit jihoafrického Sasolu přední nadnárodní podnik schopný lépe sloužit zákazníkům po celém světě díky kombinaci technologických znalostí a inovací.

Draslovka Holding a.s. je soukromá holdingová společnost se sídlem v České republice, která se zabývá speciálními chemickými látkami a vlastními výrobními technologiemi. Vlastní ji čtyři české rodiny.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy