Útok v Havířově: Zapištěly brzdy, pak byl slyšet nářek

Petra Sasínová
20. 10. 2009 20:20
Napadený Rom z Havířova popsal, jak ho málem zabila skupinka mladíků

Ostrava - Osmnáctiletý Jaroslav Horváth se v úterý ráno poprvé setkal s lidmi, kteří ho loni v listopadu bezdůvodně zbili a málem zabili.

Při brutálním útoku utrpěl vážná poranění hlavy, která by podle znalce bez rychlé pomoci zřejmě nepřežil.

Osm obžalovaných mladíků z Havířova a Ostravy patří k havířovským fotbalovým chuligánům ze skupiny Thuks, někteří jsou napojeni na ultrapravicové struktury.

"Soudkyně mne vyzvala, abych se podíval na obžalované. Dívali se na mne nenávistně. Nikoho z nich jsem nepoznal. Tehdy měli navíc kukly," líčil mladík, který měl v době útoku čerstvých sedmnáct let.

Případ řeší Krajský soud v Ostravě. Osm mladíků je obžalováno z rasově motivovaného útoku s podezřením na pokus o vraždu. Jsou navíc podezřelí, že během stejné noci se snažili chytit i další Romy v jiné části města.

Protože jeden z obžalovaných tehdy neměl ještě osmnáct let, je z projednávání zločinu vyloučena veřejnost.

Jaroslav Horváth se s Aktuálně.cz po své svědecké výpovědi u soudu znovu podíval na místo napadení. Jarošova ulice je rozhraní dolní a horní části sídliště Šumbark. Dolní části tam lidé říkají Bronx.

Chytili mne za kapuci, strhli k zemi a bili

"Šel jsem s kamarádem po chodníku. Povídali jsme. Najednou u nás prudce zabrzdila tři auta a vyskákali z nich kluci v kuklách. Začali nás honit. Mne chytili za kapuci a strhli k zemi. Bylo jich několik, nevím přesně. Někteří zůstali sedět v autech. Kamarád utekl," popisoval mladík.

Od útoku trochu zadrhává a má různé zdravotní potíže. Mimo jiné částečně ztratil citlivost v pravé ruce.

Popisoval, jak do něho kopali a bili ho. "Nemohl jsem ani křičet. Když mne přestali bít, točila se mi hlava, nemohl jsem se postavit, pořád jsem padal. Bolela mne ruka a noha," líčil mladík.

 Do té doby nic podobného nezažil, po rodném Havířově se pohyboval beze strachu. "Nikdo z naší rodiny se ještě s takovou brutalitou nesetkal," říká otec chlapce. Rodina, která má kromě Jaroslava dalších pět dětí, žila v Havířově-Šumbarku klidně.

Kolem místa činu je řada obydlených domů. Několik lidí přiměl pískot brzd podívat se z okna. Částečně viděli, co se tam odehrálo. Někteří spěchali pomoct.

Svědek Petr Obluk slyšel brzdění aut, viděl jak se za několik minut vozidla rychle rozjela pryč, a pak mladíka, jenž opakovaně padal, když se chtěl postavit na nohy.

Slyšela jsem srdceryvný pláč

"Šly jsme s dcerou právě spát, ale uslyšely jsem z ulice brzdy, smyky," líčila Aktuálně.cz Jana Rajtová z Jarošovy ulice. Vypovídala na policii, ale k soudu jít odmítla. "Bojím se. Také dcera mne prosila, abych k soudu nešla. Nechci, aby mne ti lumpové viděli," vysvětlovala.

Pamatuje si tři auta za sebou u silnice - červené, modré a černé. "Když jsem došla k oknu, viděla už jen dva kluky v kšiltovkách a s kapucemi na hlavách, jak běželi k červenému autu. Pak se všechna tři auta rychle rozjela. Nedlouho poté se ozval hrozný pláč, přímo srdceryvný nářek. Soused tam šel. Bylo to strašné," líčila žena.

Vzpomněla si také, že mezi příjezdem aut a nářkem chlapce uběhlo asi několik minut, kdy bylo ticho. "Když ho mlátili, byli zticha. Neslyšela jsem žádné výkřiky, ani jejich, ani jeho. Museli mu zacpat ústa," míní žena.

Senát dnes vyslýchal znalce a svědky. Poté jednání odročil. Alespoň za dveřmi případ sledují romští aktivisté.

"Podobných případů se děje daleko více, ale policisté je často bagatelizují. Je však naopak potřeba, aby byly důsledně vyšetřovány, aby o nich věděla veřejnost a aby byli viníci důsledně potrestáni," říká zmocněnec napadené rodiny z Vítkova Markus Pape.

Pape přes deset let monitoruje rasově motivované útok v Česku, snaží se rozkrýt jejich pozadí a organizaci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy