Ústavní soud se zastal vyhoštěné Ukrajinky. Rozsudku nerozuměla

ČTK ČTK
31. 3. 2016 11:28
Ukrajinka navzdory vyhoštění zůstala v České republice. Při čtvrtečním stání se jí Ústavní soud zastal. Cizinka, která neměla advokáta, nebyla o svých právech u obvodního soudu řádně poučena. Podle ústavních soudců cizinci patří ke zranitelným skupinám. Justice si musí být jistá, že cizinec rozumí procesním následkům svého jednání. Žena zatím zůstává v Česku, požádala o azyl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Ústavní soud (ÚS) se zastal Ukrajinky potrestané podmínkou za to, že navzdory vyhoštění zůstávala v Česku. Žena neměla advokáta, Obvodní soud pro Prahu 7 ji řádně nepoučil o možnostech obhajoby a následcích toho, že se vzdá práva na odpor proti trestnímu příkazu.

Podle ústavních soudců cizinci patří ke zranitelným skupinám. Justice si musí být jistá, že cizinec rozumí procesním následkům svého jednání.

Ukrajinka měla právo na poradu s právníkem, mohla si také nechat přidělit advokáta ex offo. Soud ji o tom dostatečně neinformoval. "Lze vycházet z toho, že stěžovatelce zcela unikl předmět řízení," konstatoval soudce zpravodaj David Uhlíř.

Ženinu zranitelnost před obvodním soudem prohluboval ještě fakt, že byla zadržena policií. Soudkyně obvodního soudu jí řekla, že pokud se na místě vzdá práva na odpor proti trestnímu příkazu, pustí ji na svobodu, jinak ji ale musí umístit do vazby. Žena poté vůbec neřešila skutečnost, že je potrestána podmínkou, ptala se v zásadě jen na to, jak rychle musí odjet z Česka, a vysvětlovala, že potřebuje čas, aby vydělala na jízdenku.

Obvodní soud ženě uložil šest měsíců vězení s odkladem na jeden rok. Proti trestnímu příkazu nakonec stihla podat v zákonné osmidenní lhůtě odpor, a tak by měl obvodní soud nařídit hlavní líčení. Žena zatím zůstává v Česku, požádala o azyl.

 

Právě se děje

Další zprávy