Pět stovek Ukrajinců dostane rychlejší povolení k práci, rozhodla vláda

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 11. 2015 11:59
Vláda souhlasí s návrhem na získání 500 technických specialistů z Ukrajiny pro české podniky. Ti budou mít rychlejší cestu k získání zaměstnání v České republice. Jde o pilotní projekt, pokud se osvědčí, nabídne Česko zjednodušení vízového postupu i dalším profesím. "V první fázi půjde především o velmi kvalifikované pracovníky, kterých se v České republice nedostává. Obsadí ale pouze ty pozice, které budou více než 30 dní v nabídce na trhu práce a nebude o ně zájem," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK

Praha - Vláda souhlasí s návrhem na získání 500 technických specialistů z Ukrajiny pro české podniky. Nabídne jim rychlejší cestu k pracovnímu povolení. O pondělním rozhodnutí kabinetu informoval mluvčí Strakovy akademie Martin Ayrer. Jde o pilotní projekt, pokud se osvědčí, nabídne Česko zjednodušení vízového postupu i dalším profesím.

"V první fázi půjde především o velmi kvalifikované pracovníky, kterých se v České republice nedostává. Obsadí ale pouze ty pozice, které budou více než 30 dní v nabídce na trhu práce a nebude o ně zájem," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Další požadavky zaměstnavatelů

Doplnil, že vláda současně vyhodnotí další požadavky zaměstnavatelů, tak aby naplnila jejich poptávku po pracovnících, protože kvalifikovaná pracovní síla je základním předpokladem pro konkurenceschopnost zaměstnavatelů.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) zároveň zpracuje analýzu volných pracovních míst a struktury nezaměstnaných, kteří jsou evidováni Úřadem práce. "Naší dlouhodobou snahou je obsazovat volná pracovní místa nezaměstnanými za pomoci rekvalifikací a dalších nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti," zdůraznil předseda vlády.

Projekt by se případně mohl rozšířit do dalších zemí, například Uzbekistánu a Mongolska, kde zájem o české pracovní karty také převyšuje možnosti konzulátů.

Rozšíření na další zaměstnance

Svaz průmyslu a dopravy postup vlády vítá, ocenil by nicméně, kdyby se zjednodušení vydávání pracovních povolení rozšířilo i na středně a nízkokvalifikované zaměstnance. Podobného mínění je i Hospodářská komora ČR. Podle ní by se projekt měl primárně zaměřit na pracovníky s výučním listem nebo vyučené s maturitou, kteří firmám chybí.

"Vzhledem k tomu, že ekonomika ČR v poslední době významně roste, nedostatek pracovních sil v oblasti dělnických profesí může vygradovat v opravdu velký problém a právě ukrajinští pracovníci by mohli tuto pomyslnou díru na českém pracovním trhu vyplnit," sdělila dnes ČTK viceprezidentka komory Irena Bartoňová Pálková.

Odbory naopak s novým systémem nesouhlasí. Podle nich už nyní mohou zahraniční experti získat zaměstnanecké karty. O novém systému chtějí odbory jednat se zástupci vlády a zaměstnavatelů na příští tripartitě.

Poptávka českých firem po odborně vzdělané pracovní síle roste. Kvůli hospodářskému růstu a snižující se nezaměstnanosti mají podniky problém najít dostatek nových zaměstnanců. Za rok přibylo 100 tisíc nových pracovních míst. S nedostatkem lidí se potýkají zaměstnavatelé zvlášť v dělnických profesích.

Ukrajinci jsou se Slováky nejpočetnější skupinou cizinců žijících v Česku, k letošnímu září jich zde žilo podle údajů Českého statistického úřadu přes 105 tisíc. Od roku 2009, kdy jich v Česku bylo až 134 tisíc, jejich počet klesá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy