Úřadování v Lánech končí, Zeman se vrátí na Hrad

ČTK ČTK
2. 12. 2013 16:37
Prezident se v úterý opět přesune na Pražský hrad, kde odpočíval kvůlu zranění kolena.
Foto: Kancelář prezidenta republiky

Praha - Prezident Miloš Zeman se v úterý vrátí z Lán na Pražský hrad, kde bude úřadovat. Zeman si dosud léčil zraněné koleno a přijímal politiky na lánském zámku.

Jeho zdravotní stav se ale rychle lepší, při chůzi se pouze opírá o hůl. Do středních Čech se z pražských Hradčan před více než měsícem přesunul poté, co mu lékařské konzilium kvůli zdravotnímu stavu nařídilo klid.

Podle ředitelky jeho tiskového odboru Hany Burianové bude prezident úřadovat na Hradě opět od úterý.

"Pan prezident se tak rozhodl na základě svého zdravotního stavu," doplnil serveru iDNES.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zeman už podle něj odložil francouzské hole a k opoře používá už jen obyčejnou hůlku.

Prezident by měl na Hradě přijmout i předsedu ČSSD a předpokládaného budoucího premiéra Bohuslava Sobotku. Dosud za ním lídr sociální demokracie, pověřený sestavováním vlády, dojížděl do Lán.

Při zatím poslední návštěvě minulý týden Sobotka prezidenta požádal, aby apeloval na vládu v demisi, ať již nečiní žádná zásadní rozhodnutí. Zmínil například problematiku prolomení těžebních limitů hnědého uhlí v Ústeckém kraji.

Premiér v demisi Jiří Rusnok se podobně jako Zeman staví za prolomení limitů, což by podle politiků mělo vyřešit problém vysoké nezaměstnanosti v regionu.

Sobotka také prezidenta seznámil se záměrem sestavit vládu do konce roku. Stejný limit si dal i na schválení státního rozpočtu pro příští rok.

Zeman se před více než měsícem zranil, když v noci upadl na pravé koleno. Na konci listopadu ale lékařské konzilium oznámilo, že se jeho stav výrazně zlepšil. Prezident dostal menší ortézu, se kterou může chodit.

Do té doby se pohyboval hlavně na vozíku. I svým zdravotním stavem Zeman podmiňoval jmenování nového premiéra. "Protože to je poněkud důstojnější záležitost, kterou nemohu řešit z invalidního vozíku," řekl před časem Zeman.

Kvůli špatnému zdravotnímu stavu konzilium prezidentovi doporučilo, aby se do konce roku nezúčastňoval zahraničních cest. Jeho tým již plánované návštěvy cizích zemí přesunul na příští rok.

 

Právě se děje

Další zprávy